Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Натрупва се огромен ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва, твърдят агробизнесмени

Европари под риск заради тромави процедури във Фонд "Земеделие"

Някои от правилата във фонда блокират други и това създава хаос, признава директорът на ДФЗ

Снимка: БГНЕС

Земеделци започват да оттеглят проектите, които са подали по инвестиционните мерки от Програмата за селските райони. Причина за това е сериозното забавяне, с което Фонд "Земеделие" разглежда и одобрява проектите.

Пред ресорната парламентарна комисия директорът на Фонд "Земеделие" Николай Каварджиклиев призна, че договорените проекти по мерките за инвестиции са едва между 17 и 22% . Това поставя под риск милиони от европейските пари за земеделие.

Проект, подаден преди две години, към днешна дата е безсмислен, защото инфлацията е "изяла" огромна част от финансовата помощ, казва агробизнесменът Цветан Цеков.

"Заради високата инфлация, заради недостиг на стратегически материали поскъпването е огромно, а референтните стойности, по които одобрява Фонд "Земеделие" не са актуални вече. В един момент се получава така, че една програма, която има прекрасна идея и цел – да увеличи модернизацията на земеделските производители, няма да може да функционира."

При 50% субсидия и при 30% поскъпване на машини и съоръжения, реалното подпомагане ще бъде не повече от 15-20%, пресметнал е Цеков.

По думите му средно година и половина-две отлежават проектите във Фонд "Земеделие", но има и парадоксални случаи до 3 години.

Цветан Цеков изрази съмнения, че това забавяне в работата на ДФЗ може да е умишлено, защото след натрупването на голям ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва.

"И отива за директно подпомагане на площи. Там много малък кръг от земеделски производители се облагодетелства."

Снимка: БГНЕС

"Впряга се огромен административен капацитет на Фонд "Земеделие", работи по даден прием година-година и половина, ангажирани са стотици хора и накрая огромен процент от проекти не могат да бъдат изпълнени. Губят абсолютно всички", гласи равносметката на Цветан Цеков.

Според агробизнесмена този фонд трябва да бъде реформиран и да се промени цялата методика на работа. Той е категоричен, че работата трябва да се оптимизира.

"Трябва да се търси пълна реформа на тази институция. Тя не работи, има ретроградни сили, които са я обсебили и не позволяват тя да бъде в помощ на земеделските производители."

Николай Каварджиклиев  Снимка: БГНЕС

Според изпълнителния директор на ДФЗ Николай Каварджиклиев усвояването на средствата по Програмата за развитие на селските райони е едва 52%.

Договорирането по инвестиционните мерки е под 22 на сто, има и 28 земеделци, които са се отказали от изпълнение на проекти на обща стойност 12 милиона лева.

Няма обаче категоричен отговор ще има ли актуализация на цените и предоговаряне на проектите.

"Моето лично мнение е, че трябва да се намери възможност за предоговаряне на постъпилите проекти. Въпросът е от министерството какво ще преценят за това и дали има правна възможност и финансова такава. Рамката, в която сме затворени, е ужасна и не можем да бъдем толкова гъвкави, колкото ни се иска", коментира Каварджиклиев пред парламентарната комисия по земеделие.

"С годините във фонда са трупани правила върху правила, процедури върху процедури и са тонове такива. Някои блокират други и това създава хаос, повече от двойна работа даже. Това трябва да се промени. Надявам се, че това ще отпуши нещата", посочи Каварджиклиев.

Той увери още, че до средата на май ще има план за действие как Фонд "Земеделие" да навакса изоставането, за да се минимизират загубите на европари.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13