Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Натрупва се огромен ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва, твърдят агробизнесмени

Европари под риск заради тромави процедури във Фонд "Земеделие"

Някои от правилата във фонда блокират други и това създава хаос, признава директорът на ДФЗ

Снимка: БГНЕС

Земеделци започват да оттеглят проектите, които са подали по инвестиционните мерки от Програмата за селските райони. Причина за това е сериозното забавяне, с което Фонд "Земеделие" разглежда и одобрява проектите.

Пред ресорната парламентарна комисия директорът на Фонд "Земеделие" Николай Каварджиклиев призна, че договорените проекти по мерките за инвестиции са едва между 17 и 22% . Това поставя под риск милиони от европейските пари за земеделие.

Проект, подаден преди две години, към днешна дата е безсмислен, защото инфлацията е "изяла" огромна част от финансовата помощ, казва агробизнесменът Цветан Цеков.

"Заради високата инфлация, заради недостиг на стратегически материали поскъпването е огромно, а референтните стойности, по които одобрява Фонд "Земеделие" не са актуални вече. В един момент се получава така, че една програма, която има прекрасна идея и цел – да увеличи модернизацията на земеделските производители, няма да може да функционира."

При 50% субсидия и при 30% поскъпване на машини и съоръжения, реалното подпомагане ще бъде не повече от 15-20%, пресметнал е Цеков.

По думите му средно година и половина-две отлежават проектите във Фонд "Земеделие", но има и парадоксални случаи до 3 години.

Цветан Цеков изрази съмнения, че това забавяне в работата на ДФЗ може да е умишлено, защото след натрупването на голям ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва.

"И отива за директно подпомагане на площи. Там много малък кръг от земеделски производители се облагодетелства."

Снимка: БГНЕС

"Впряга се огромен административен капацитет на Фонд "Земеделие", работи по даден прием година-година и половина, ангажирани са стотици хора и накрая огромен процент от проекти не могат да бъдат изпълнени. Губят абсолютно всички", гласи равносметката на Цветан Цеков.

Според агробизнесмена този фонд трябва да бъде реформиран и да се промени цялата методика на работа. Той е категоричен, че работата трябва да се оптимизира.

"Трябва да се търси пълна реформа на тази институция. Тя не работи, има ретроградни сили, които са я обсебили и не позволяват тя да бъде в помощ на земеделските производители."

Николай Каварджиклиев  Снимка: БГНЕС

Според изпълнителния директор на ДФЗ Николай Каварджиклиев усвояването на средствата по Програмата за развитие на селските райони е едва 52%.

Договорирането по инвестиционните мерки е под 22 на сто, има и 28 земеделци, които са се отказали от изпълнение на проекти на обща стойност 12 милиона лева.

Няма обаче категоричен отговор ще има ли актуализация на цените и предоговаряне на проектите.

"Моето лично мнение е, че трябва да се намери възможност за предоговаряне на постъпилите проекти. Въпросът е от министерството какво ще преценят за това и дали има правна възможност и финансова такава. Рамката, в която сме затворени, е ужасна и не можем да бъдем толкова гъвкави, колкото ни се иска", коментира Каварджиклиев пред парламентарната комисия по земеделие.

"С годините във фонда са трупани правила върху правила, процедури върху процедури и са тонове такива. Някои блокират други и това създава хаос, повече от двойна работа даже. Това трябва да се промени. Надявам се, че това ще отпуши нещата", посочи Каварджиклиев.

Той увери още, че до средата на май ще има план за действие как Фонд "Земеделие" да навакса изоставането, за да се минимизират загубите на европари.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59