Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук вече е на книжния пазар в България

Преводачът Крум Крумов живее в Полша от 14 години и обича да прави пътешествия

Премиера на книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук
Снимка: личен архив

Сборникът с разкази „Гардеробът“ на Олга Токарчук вече е на книжния пазар в България.

"Докато си гледахме оригинала и си мечтаехме нашето издание да бъде с илюстрации, които да съответстват на текста, изведнъж то взе, че се случи. Сякаш времето се ускори по някакъв начин", каза за БНР Невена Дишлиева - Кръстева, редактор на книгата.
Премиера на книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук   Снимка: личен архив
Книгата съдържа три разказа, писани в края на 80-те години - „Гардеробът“, „Стаите“ и „Deus Ex". Три разказа, с които Токарчук отваря познати врати, но те не водят към утъпкани пътеки, а към светове, показани от неочаквана страна, отбелязани с въпросителен знак.

"Влизането в Олга Токарчук е една магия, нарния, заешка дупка, един гардероб и ми дава съвсем друго изживяване, обогатяване", допълни в предаването "Графити по въздуха" Крум Крумов, преводач на книгата.

Според него на полския народ трябва да бъде дадена Нобелова награда за мир заради помощта, която оказват поляците на бежанците от войната в Украйна.

"За тези бежанци от Украйна в Полша, която е една от преките граници с Украйна не са създадени типичните палаткови лагери за бежанците. Всички тези хора, които влизат в Полша са разпределяни в частни домове, по хотели на организации и станции, които помагат. Нямаше нужда от създаването на лагери".
Премиера на книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук        Снимка: личен архив

Крум Крумов живее в Полша от 14 години и обича да прави пътешествия. Той написа книга за пътуването му до Исландия.

"Исландия е изключително предизвикателство поради климатичните си условия най-вече, но чистотата и енергията, която дава, ако човек съумее да се свърже, си заслужава всяко едно усилие". 
Олга Токарчук е носителка на Нобеловата награда за литература за 2018 г. Родена е на 29 януари 1962 г. в Сулехов, Полша, в учителско семейство (баща ѝ работи и като библиотекар).  Тя е психолог по образование. Едно от най-важните имена в съвременната световна литература. Автор на девет романа, три сборника с разкази, есета, критически текстове, сценарии, поезия и пр. Общественик със запомнящ се глас, еколог и природолюбител.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел. Така го характеризират познаващите го от Северозапада и не само там. Роден на 18 февруари 1968 г. в Разград, където и живее до момента. Завършва българска филология във ВТУ " Свети Свети Кирил и Методий" и специализира Библиотекознание в НБУ, София Настоящата книга не е първа на..

публикувано на 19.09.24 в 13:45
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

Улица в София беше кръстена на диригента Георги Робев

В Деня на София на столичната карта се появи улица, която от 17 септември 2024 г. нататък ще носи името на забележителния български хоров диригент и педагог - проф. Георги Робев. Мястото е в квартал "Дружба", в близост до Дома на културата "Искър". Инициативата е на дъщерята на видния музикант - Татяна Робева, и на Българската хорова капела "Георги..

публикувано на 18.09.24 в 17:50

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27

Пламен Сивов представи новия си албум "Небе и хляб"

Пламен Сивов е поет с китара , известен с участието си в групата "Точка БГ" и носител на множество награди за поезия и музика. Поводът за гостуването му е петият му самостоятелен албум, озаглавен "Небе и хляб" , в който Сивов представя 10 авторски песни за пиано и глас , създадени в сътрудничество с пианиста Самуел Ефтимов .   Албумът..

публикувано на 18.09.24 в 14:30

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40