Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Разпети петък идва надеждата, челата ни са покрити с кръст от пепел

"Без прошка, няма Възкресение"

Снимка: БГНЕС

"Човек винаги е сам пред големите си изпитания. След деня на страдание и смърт идва денят на мълчанието и чакането, след това е неделята на Възкресението. Редно е днес да се отдадем на размисъл, заради това, което преживяваме – пандемия и война. Разпети петък е и ден, в който можем да се покаем, молим".

Това каза пред БНР Майя Динева, дългогодишен редактор драматург в Радиотеатъра на БНР, сценарист на около 100 документални филма по БНТ, автор на редица книга.

Според нея страданието носи позитивни неща – желание да сме милосърдни, добри и вярващи.

"На Разпети петък се появява надеждата".

По думите на писателя Теодора Димова "върху челата ни има кръст от пепел":

"Пепелна Сряда в западното християнство бележи началото на Великия пост и тогава католическите свещеници слагат върху кръста на вярващите кръст от пепел. Това е пепелта от изгорените клонки от Връбница от предишната година. Пепелта символизира покаянието, смирението и осъзнаването, че сме пръст и в пръст ще се превърнем. Тази година заради войната в Украйна този кръст е начертан в душите ни от пепелта на изгорените домове в Украйна и от трагедията на бежанците и героите, които умират в защита на Украйна".

За нея всичко е толкова непонятно, че стига почти до границата на мистицизма.

"Христос възкръсва, това е надеждата ни, победата на истината над силата, на нормално над ненормалното".

Отец Емил Паралингов от църквата "Света Петка Стара" в Стария град в Пловдив подчерта, че благодатта винаги помага на човека да върви напред.

"С Божията помощ всичко се получава".

Мисълта, че в момента воюват два братски народа, той нарича "абсурдна":

"Това е най-дяволската война, която светът днес съпреживява. Съжалявам, че тази война съвпада с Великия пост. Истинската война е тази, която водим срещу тъмните сили, а не да ги оставим те да ни водят. Съжалявам, че държава, която припознаваме като православна, направи това. Когато трябва да посрещаме Пасха, бомбите не спират. Смисълът на Пасхата е прошката. Без прошка, няма Възкресение".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04