Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18-годишната Мария Бялкова направи изложба

Тя е част от състава на 101 каба гайди с ръководител Костадин Илчев

Състава „101 каба гайди“
Снимка: Радостина Чернокова

18-годишната Мария Бялкова е възпитаник на Професионалната гимназия за приложни изкуства в Смолян и откри първата си самостоятелна изложба. Освен че рисува Мария Бялкова свири и на гайда. Затова експозицията с картините ѝ в залата на Държавния архив беше открита с музикален поздрав от гайдари.

Тя рисува от 4-годишна и се прекланя пред своитe учители:

"По принцип човек се учи, докато е жив и винаги има нещо, което научава през творческия си път, с това което се е захванал. Аз се радвам и съм благодарна, че уча в такова училище, където учителите са много всеотдайни, внимателни. Те са уникални хора и знаят как се преподава нещо такова. Карат ни да бъдем хора, отдадени на изкуството. Развиват ни таланта", каза за БНР Мария Бялкова.

Състава „101 каба гайди“                  Снимка: Радостина Чернокова

Тя е част от състава "101 каба гайди" с ръководител Костадин Илчев.

"Гайдата е много модерен за днешно време инструмент. Всеки, който се докосне до този звук от гайдата чувства една тръпка и го кара самата душа да си освободи. Отдавам си душата на това и се опитвам по някакъв начин  да отдам енергията си и на околните. Самата гайда единствено само в родопите се среща този инструмент- каба гайда. Родопската каба гайда е една от единствените гайди, които като цяло звучат най-ниско, а всички останали гайди в другите фолклорни области са високи и звучат много по-високо".

Картини на 18-годишната Мария Бялкова   Снимка: Радостина Чернокова
Нарисуваният портрет от Мария Бялкова на Костадин Илчев става причина за първата ѝ изложба. Към изявата я подтиква Иван Иванов, председател на читалище "Христо Ботев" в Смолян.

"На този двоен празник на Мария - сещате се защо, защото тя се занимава с два вида изкуство - изобразително изкуство и в същото време е музикант - кое ще надделее след време ще видим, но засега тя обича и двете изкуства", каза фотографът Сашо Сарандалиев.

Директорът на Професионалната гимназия за приложни изкуства Симеона Коруева поднесе поздравителен адрес към младата художничка:

"Изкуството свързва хората и им предоставя възможност за себеизява и себепозание. Мария е от щастливците, които са тръгнали по пътя на професионално занимаващи се с изкуство". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38