Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикално-археографска експедиция открива и съхранява анонимни църковни напеви

Даниел Иванов е ръководител на експедицията, в която участва и Кристиан Стратев

Даниел Иванов и Кристиан Стратев
Снимка: Кармен Манукян

„Имахме честта и привилегията да участваме в богослуженията, посветени на Светите братя Кирил и Методий през месец май, които миналата година бяха изключително специални. Казвам специални, защото за първи път се даде позволение с благословията на папството в базиликата „Сан Клементе“ богослужението да се проведе на български език. За първи път, откакто Светите братя Кирил и Методий са водили тези богослужения на славянски език. Това беше изключително вълнуващо, защото нашият ансамбъл бе поканен, избран да изпълни тази божествена литургия заедно със Средно и Западноевропейския митрополит Антоний“, каза за БНР Даниел Иванов, диригент на хоровите състави към Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ".
Даниел Иванов         Снимка: Мартин Василев

Ансамбъл "Елици" е изпълнил тропара на Св. Кирил Славянобългарски на гроба на светеца в подземията на Базиликата "Сан Клементе" в Рим през месец май 2021.

„За мен беше уникално преживяване, защото ние като миряни сме свикнали да бъдем от другата страна на литургията. По друг начин се усеща това съпреживяване, когато ти съучастваш в самото извършване на литургията, а и освен това успяхме да изпълним тропара на самия гроб на нашия предтеча, което беше много силно преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Кристиан Стратев - изпълнител във Вокален ансамбъл "Елици" и участник в музикално-археографските експедиции. Той е студент в специалност "Балканистика" в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Кристиан Стратев заяви, че православието за него е неизчерпаем кладенец, в който ние можем да се потапяме безкрайно много.

"Нашата гимназия има своя дан за това потапяне. Това според мен е и природна даденост. Има хора за всичко, но със сигурност тя дава едно много по-добро познание".

Даниел Иванов е ръководител на музикално-археографска експедиция, с която ежегодно пътуват из България, за да открият, запишат и съхранят анонимни църковни напеви и народни песни, които не са записани в сборници, а се помнят и предават от уста на уста. В архива с музикални находки имат над 2500 записани мелодии, част от тях изпълняват на своите концерти в страната и чужбина.

"Ние търсим пластове старинна музика, ние не търсим музика, която в днешно време се пише или музика, която е написана през последните 50-60 години. Това е музика, която се е предавала от уста на уста. Срещали сме много свещеници, които от своите бащи и своите дядовци са научавали песнопения, които те са пеели - било то повлияни от фолклора на дадения регион, било то донесени отвън от друга държава. Имаме и случаи на песнопения, кооито хората сами са си ги съчинили", заяви  Даниел Иванов.  

Даниел Иванов е завършил Националната гимназия за древни езици и култури. Посвещава висшето си образование на няколко специалности – Педагогика на обучението по музика в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, "Теология" и "Културно наследство" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Изпълнител на българска традиционна музика (църковни песнопения и народни песни).

Той е диригент на хоровите състави към Класическата гимназия "Св. Константин Кирил Философ", които на 11-ти май тази година навършват 40 години от своето основаване. Мъжки хоров състав, който изпълнява старинна църковна и възрожденска музика, и Девически хоров състав, който изпълнява автентичен и обработен фолклор.

Даниел Иванов е диригент и основател на Вокален ансамбъл "Елици", състав на завършили възпитаници на Класическата гимназия. Ансамбълът има 12-годишна творческа дейност и участва на различни сцени, както в страната, така и в чужбина. 

Иванов е преподавател по музика и заместник-директор "Художествено-творческа дейност" в Класическата гимназия (НГДЕК). 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54