На спотовите пазари цените са достигнали своя пик. Тези нива ще се задържат, ако няма друга криза, коментира експертът в предаването "Преди всички".
"Не се очертава по-нагоре да вървят цените. Очертава се да вървят вече към захлаждане. В период от две-три години напред със сигурност ще имаме значително намаление на тези цени."
Приблизително 10 на сто от газа в страната влиза в страната през търговци, уточни Темелков.
"Търговци има, но те няма как в момента да предложат по-добри условия от това, което е било по дългосрочния договор."
Според Кирил Темелков крайните клиенти могат също да заемат активна позиция, а не да разчитат само на държавата. Той посочи като примери големи предприятия, които сами диверсифицират доставчиците си на природен газ и добре управляват това портфолио.
В момента трябва да се осигурят добри условия за бизнеса и тук е мястото на търговците като част от логистичната верига, подчерта Темелков. По думите му има добри и лоши посредници.
"Надяваме се, че вече ще може да се развие търговия на конкурентен принцип между търговците, за да може в тази ситуация да помогнат за решаването на този проблем."
"В нашата практика, в нашата история има примери за лоши посредници. Това е, когато в една и съща точка едно предприятие купува и веднага продава природния газ, като начислява някаква надценка над него. Прекупвач, който не осъществява никаква друга дейност, освен да купи и продаде едно количество. Такива субекти в логистичната верига не носят никаква принадена стойност. Те се явяват като паразити в системата за доставка на природен газ", посочи Темелков.
По думите му най-добрата гаранция е конкурентният пазар, а ние имаме установен "конкурентен и добър газов пазар".
Когато има конкурентен пазар, в който всички търговци могат да достигнат до крайните клиенти и да им доставят газа без някой да им налага условия, че трябва да минат през определен път на логистичната верига, то тогава тези т.нар. лоши посредници няма да намерят своето място, поясни Кирил Темелков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..