Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламена Николова: Децата са удобна фраза в предизборните кампании, но няма политики за тях

Държавата се проваля в системата на закрила, на системата ѝ стигат сили да реагира само на много тежки случаи, казва директорът по политики за децата в НМД

Снимка: БГНЕС

Едновременно в шест града в страната днес ще бъде представен годишният доклад на Националната мрежа за децата „Бележник 2022 - Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата". Събитието започва в 10.30 ч. и може да се проследи във Фейсбук страницата на организацията. 

Бележникът оценява напредъка в държавните политики за децата. Анализират се 9 области. Акцент за 2021 г. е управлението по време на криза.

"Имахме почти през цялата година политическа криза - поради двете служебни правителства реални дългосрочни визионерски политики нямаше как да се случат. Имаше единствено гасене на пожари. Насложиха се безпрецедентни за съвременната ни история ситуации, в които най-потърпевши са най-уязвимите. На първо място това са децата", коментира пред БНР Пламена Николова, директор "Политики за децата" в НМД.

Няма припознаване на необходимостта детските политики да не се правят на парче, сочат наблюденията на изготвящите годишните мониторингови доклади на Мрежата за децата.

Снимка: Ани Петрова

"Децата са много удобна фраза в предизборните кампании, но не са реално част от политиката. След 2018 г., след атаката срещу Истанбулската конвенция, атака и срещу жените и децата, публичното говорене изключително много се развали, удар срещу неправителствения сектор. Това не позволи да се разгръща истинска политика за децата", смята Пламена Николова.

По думите ѝ държавата се проваля в системата на закрила.

"20 години след създаването на Държавната агенция за закрила на детето имаме формално съществуваща структура. Изключително разпокъсана, непълна система с изключително ограничен човешки ресурс, голямо текучество. Много случаи, които се отварят на един социален работник, абсолютна невъзможност той да проследява и подкрепя семействата. На системата ѝ стигат силите обикновено да реагира на много тежки случаи, и то непълно. Няма капацитета да има превенция, да има реална подкрепа за семействата."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24