"Количеството е сериозно и продължава да расте вносът на сезонни плодове и зеленчуци", коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз.
Една от причините за това е подпомагането в различните страни, особено в пандемията, чрез дофинансиране на производството. Нашите производства са скъпи, а себестойността е много висока, подчерта Търпанова.
"Продавайки на един общ пазар, ние няма как да сме конкурентноспособни."
Мястото на търговските вериги е да предлагат достатъчно българска продукция, за да имат потребителите избора да купуват по-евтина вносна продукция или родно производство, посочи тя.
Според Димитричка Търпанова трябва да бъдат ограничени възможностите за внос на цени под себестойност.
"Това е голям проблем – изкуствено занижените цени на плодовете и зеленчуците, които влизат в България. Това удря най-много нашите производители, защото цените, на които влизат на борсите, са под нашата себестойност."
"Всеки кабинет, като дойде, просто се сменят каналите на доставките. Знае се много добре схемата и ако НАП се намеси, може да се проконтролира тази схема. Каналите се променят и вносът продължава да си влиза", категорична е Търпанова.
На днешната среща в земеделското министерство, където ще се съберат представители на браншови организации, тъгровски вериги и преработватели, овощарите ще поискат "да се субсидира интерес към закупуването на български плодове", поясни тя.
"Ако може държавата да се намеси да се стимулират нашите преработватели, да купуват и да преработват българска продукция. В България има много преработвателни предприятия, които се финансираха със средства от ЕС, планирани за България, за преработка на наша продукция, а в момента купуват от Македония и от Турция пипер и зеленчук."
Не е сигурно, че цените на родните плодове и зеленчуци ще останат "безумно високи", защото със ситуацията в Украйна очакваме разместване на пазарите и продажбите, изтъкна Димитричка Търпанова и допълни, че при свитото потребление цените ще паднат и под себестойност.
Намаляването на ДДС ще се отрази на цената на плодовете и зеленчуците, каза в заключение Търпанова.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..