"Количеството е сериозно и продължава да расте вносът на сезонни плодове и зеленчуци", коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз.
Една от причините за това е подпомагането в различните страни, особено в пандемията, чрез дофинансиране на производството. Нашите производства са скъпи, а себестойността е много висока, подчерта Търпанова.
"Продавайки на един общ пазар, ние няма как да сме конкурентноспособни."
Мястото на търговските вериги е да предлагат достатъчно българска продукция, за да имат потребителите избора да купуват по-евтина вносна продукция или родно производство, посочи тя.
Според Димитричка Търпанова трябва да бъдат ограничени възможностите за внос на цени под себестойност.
"Това е голям проблем – изкуствено занижените цени на плодовете и зеленчуците, които влизат в България. Това удря най-много нашите производители, защото цените, на които влизат на борсите, са под нашата себестойност."
"Всеки кабинет, като дойде, просто се сменят каналите на доставките. Знае се много добре схемата и ако НАП се намеси, може да се проконтролира тази схема. Каналите се променят и вносът продължава да си влиза", категорична е Търпанова.
На днешната среща в земеделското министерство, където ще се съберат представители на браншови организации, тъгровски вериги и преработватели, овощарите ще поискат "да се субсидира интерес към закупуването на български плодове", поясни тя.
"Ако може държавата да се намеси да се стимулират нашите преработватели, да купуват и да преработват българска продукция. В България има много преработвателни предприятия, които се финансираха със средства от ЕС, планирани за България, за преработка на наша продукция, а в момента купуват от Македония и от Турция пипер и зеленчук."
Не е сигурно, че цените на родните плодове и зеленчуци ще останат "безумно високи", защото със ситуацията в Украйна очакваме разместване на пазарите и продажбите, изтъкна Димитричка Търпанова и допълни, че при свитото потребление цените ще паднат и под себестойност.
Намаляването на ДДС ще се отрази на цената на плодовете и зеленчуците, каза в заключение Търпанова.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..