Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калина Константинова:

Около 48 млн. евро от ЕС ще бъдат насочени към украинските бежанци у нас

България е на първо място в ЕС по процент издадени документи за временна закрила на бежанци

Снимка: БГНЕС

Около 48 млн. евро от тези 148 млн. евро, които получаваме от Европейския съюз, ще бъдат насочени към украинските бежанци у нас. Това коментира вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова по време на дискусия в Дома на Европа на тема "Пътят пред украинските бежанци в Европа и в България", цитирана от БТА.

Европейската комисия е изплатила над 3,5 милиарда евро на държавите членки от ЕС, предназначени за украинските бежанци, от които България е получила 148 млн. евро по кохезионните фондове. Тези 148 млн. евро от ЕС по REACT-EU са авансово плащане по тази програма – средства, заделени за солидарно подпомагане на държавите членки по време на Covid пандемията, посочи Константинова.

"Надявам се в рамките на следващата седмица да пуснем мярка, свързана с подкрепа на заетост - подпомагане с наем за три месеца през работодателя и по този начин да стимулираме наемането на бежанци от Украйна", обясни Константинова. Тя допълни, че се бърза и с други две мерки, свързани с подкрепа на НПО сектора за работа на терен и изграждане на центрове за деца. 

Тя посочи, че България е на първо място в Европейския съюз по процент издадени документи за временна закрила на бежанци. Към днешна дата този процент надхвърля 85%.

В България са преминали над 200 хил. души, които бягат от войната. У нас са останали около 100 хил., обясни вицепремиерът. Според нея страната ни се справя добре с посрещането и предоставянето на помощ за бежанците, като на територията на страната вече работят около 200 гишета за регистрация. Предстои следващата още по-сложна задача – да начертаем пътя за приобщаването им в България, допълни още Калина Константинова. 

Парите, които ще използва България за настаняване, храна и здравеопазване на украинските бежанци, ще бъдат 100 процента заплатени от Европейския съюз, увери евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков. Всяка държава, която приема украински бежанци и броят им е еквивалентен на 1% от населението на държавата, получава подкрепа от европейския бюджет, поясни Новаков и подчерта, че в рамките на Съюза има два механизма за подкрепа, по които са мобилизирани около 17 млрд. евро. 

Осигуряването на подслон и прехрана за първите дни от пристигането на бежанците, легализирането на статута им и всички документи са важни, но те са само основата, следващата стъпка, която е по-важна, е интеграцията, заяви по време на дискусията евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Елена Йончева.

Председателят на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева, която ще оглави и правителствения щаб за бежанците - Оперативната координационна група, обяви, че заплащането на наем за три месеца през работодателите е една от мерките, през която да насърчим заетостта на украинските бежанци под временна закрила. Тази мярка е съгласувана с работодателите и по този начин ще им "се развържат ръцете" на местно ниво да търсят вариант за настаняване. Цялостният престой на украинските бежанци може да се окаже по-дългосрочен и това изисква те да започнат работа.

В дискусията участва и заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев. По думите му МВР се справя успешно с регистрацията за временна закрила на бежанците, а граничните полицаи, които са първите, посрещащи на границата бягащите от военния конфликт в Украйна, прилагат достатъчно стриктен контрол. Разработен е рисков профил, със съдействието на ДАНС, за да не се допусне на територията на страната да проникнат лица или групи, които евентуално биха застрашили пряко или косвено национална сигурност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06