България и Полша са сред страните с най-висока зависимост от руските газови доставки, като според мнозина експерти това е целенасочен удар на Москва с цел да разедини европейските страни и да отслаби икономиките им, които трудно се справят с галопиращата инфлация.
В интервю за предаването "Събота 150" енергийният експерт от икономическия институт "Брюгел" Симоне Таляпиетра коментира, че спрените руски доставки ще задържат високите цени на енергоносителите в краткосрочен план, но в средносрочен този проблем ще бъде преодолян, а енергията ще поевтинее значително.
"Решението на Русия да спре доставките за Полша и България представлява сериозна ескалация на ситуацията и все по-ясната употреба на природния газ като оръжие. Мисля, че сега Европейският съюз трябва да демонстрира солидарност и да осигури доставки на синьо гориво на двете засегнати страни от съседните държави. Също така трябва да има много силен отговор, като Европейският съюз даде ясно да се разбере, че няма нито една европейска компания, която да купува газ в рубли. В подготвяния следващ пакет от санкции за Москва трябва да влязат петролът и може би дори природният газ".
Виждате ли в това действие на Москва опит да раздели Европа, или София и Варшава първи усетиха спирането на доставките, защото са първите държави, които трябва да направят плащане след указа на Путин газът да се плаща в рубли?
Това със сигурност е тактиката "разделяй и владей". Именно затова е необходим общ европейски подход и общ европейски отговор. Ако се стигне до фрагментиран отговор на тази ситуация, стратегията на Путин ще успее. Това е много опасно. Полша и България може да са първите, но най-вероятно през май ще има още държави със спрени доставки. Заради това казвам, че Европа трябва да увеличи санкциите срещу Русия.
Вече се подготвя шестият пакет от санкции, които Брюксел определи като "умни". Как точно трябва да изглеждат те, за да бъде ефективен натискът върху Москва, но с максимално щадящ ефект за европейските държави?
Най-добрият и бърз ход може да бъде чрез въвеждането на мита и ценови таван за руския петрол и природен газ. По този начин щетите върху европейската икономика няма да са толкова големи, но се отнема от печалбата на Путин. Нека да си го кажем, всеки ден Европа плаща около 800 милиона долара за внос на руски петрол и газ. Трябва да намалим тази сума, без това да е твърде болезнено за нас. Именно тарифите и лимитирането на цената би имало ефект.
А какво ще кажете за следващата стъпка - пълно ембарго върху руския петрол?
За Русия печалбите от износ на енергийни суровини са по-важни от всякога. С толкова много други ограничения заради вече наложените санкции това е животоспасяващ източник на средства и намаляването му е изключително важно. Все пак Русия може да ги използва, за да финансира военните си действия.
Урсула фон дер Лайен заговори за санкции срещу "Сбербанк", през която, доколкото знам, минават част от петролните плащания. Ще се стигне ли до там?
Това е възможно, но едва ли ще се случи и за "Газпромбанк" - другата финансова институция, която не бе санкционирана, защото по този начин ще се ограничи възможността на Европа, включително и на страните от еврозоната, да плащат за природния газ в долари или евро.
Схемата е компаниите да отворят две сметки - една в евро или в долари и друга в рубли. Плащането на руските суровини в такъв случай ще се счита за завършено, когато бъде направено в рубли. За Европа това обаче е невъзможно, защото ще бъде нарушаване на собствените ѝ санкции към Москва. Изисква се компаниите да работят по курса на Руската централна банка, което е неприемливо. Или компанията плаща в евро или долари и това е всичко, или, ако се изисква конвертиране, плащането не се случва.
Тъй като това плащане би трябвало да се случи през европейската платежна система Таргет-2, Русия може ли да използва тези пари?
Ако плащането е в "Газпромбанк", те могат да достигнат до тези пари със сигурност. Все пак това си е тяхна руска банка. След това могат да ги обърнат в рубли. Това беше потвърдено от Европейската комисия и от германския финансов министър.
Кога ще е възможно Европа напълно да се освободи от руските енергоносители?
Стратегията предвижда редуциране на две трети от руския газ до края на тази година. Повечето държави вече правят постъпки да ускорят процеса. Преди няколко дни Германия обяви, че скоро ще престане да купува руски петрол. Мисля, че като цяло процесът върви на доста високи обороти и през следващата година Европа може да прекрати изцяло използването на руски петрол и природен газ. Може да се случи още тази година, ако има прекъсване на доставките от руска страна, разбира се, но ако не се стигне до там, процесът ще бъде поетапен и ще приключи най-рано догодина.
Каква ще е цената на отказа от руски газ и петрол?
Истина е, че руският природен газ е по-евтин от втечнения. Така че в краткосрочен план това може да струва повече на Европа, но в средносрочен и дългосрочен план, ако бъдат взети правилните решения и бъде ускорено "позеленяването" на икономиката, енергоносителите ще станат много по-евтини. Това означава, че решението да не използваме повече руски газ и петрол ще бъде на нулева цена, но подчертавам - при правилните решения за европейската енергетика.
Какво ще стане с транзита на руски природен газ до трети страни? Например доставките за Сърбия минават през тръбопровод на територията на България.
Ако се стигне до такъв вариант, трябва да се прецени правилно ситуацията. В случай че доставките до тези държави бъдат прекъснати заради цялостното прекъсване на потока от природен газ към Европа, струва ми се, че на тези държави също трябва да се помогне, както в момента Гърция помага на България чрез свои количества втечнен природен газ. Същото трябва да се случи и със страни, които са в съседство на Европейския съюз. Трябва да проявим солидарност.
Тук обаче има една уловка - ако Русия не изпълни договорните си задължения за транзита на газ през територията ни, тогава потокът може да бъде прекъснат от България?
Вижте, това е възможност, но тези страни внасят определено количество природен газ. Ако се стигне до подобна ситуация, трябва да се намери начин необходимите количества синьо гориво да им бъдат осигурени от други източници.
Четирима души са пострадали при катастрофата между две коли край Владая, за която БНР съобщи по-рано днес. Сигналът за инцидента е подаден в 9:17 часа, съобщиха от БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в София. На място са изпратени четири линейки. Тежка катастрофа затвори пътя край Владая, има пострадали 82-годишният..
Депутатът от "ДПС-Ново начало" Станислав Анастасов поиска в изслушването на премиера Росен Желязков и още трима министри за искането на Гърция за водоподаване по река Арда да се включат и ръководителите на ДАНС и Държавна агенция "Разузнаване": "За да чуем от тях какво са договаряли Кирил Петков като министър-председател и Асен Василев като..
Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува близо 1 700 000 лева за нови сървъри във Върховния административен съд. Искането, внесено от изпълняващия функциите председател на съда Георги Чолаков, е в отговор на кибератаката, която за близо седмица засегна Единната информационна деловодна система на административните съдилища в цялата страна...
Жители на Княжево излязоха на мирен протест пред сградата на Столичната община с искане за запазване на Княжевската минерална баня. Има реална опасност сградата да бъде съборена. Според доклад на БАН има риск да намалее дебита на минералната вода или да изчезне. Членове на гражданската инициатива ,"Княжевецъ", връчиха парче от фасадата..
Остър спор възникна в пленарната зала между депутатите Делян Пеевски и Кирил Петков. Поводът - разменени остри реплики между тях и депутата Байрам Байрам. Сблъсъкът се пренесе и в кулоарите, където лидерът на "ДПС - Ново начало" отправи епитети към съпредседателят на ПП-ДБ. "Всякакви заплахи имаше за физическо насилие. Ще подадем..
Самият парадокс в бойкота на хипермаркетите се състой в това, че го правим днес, ама вчера ще се запасим за следващите седмица и месец, хладилниците ни са пълни, а пък ние бойкотираме. Какво бойкотираме, просто фалш, пълен фалш ! Така актьорът Сава Пиперов, играл в постановката "Няма да платим, няма да платим", коментира обявеният за днес..
12 души са ранени след експлозия на граната в бар в североизточния френски град Гренобъл, предаде АФП. "Някой е влязъл и е хвърлил граната, явно без да каже и дума, след което е избягал", заяви прокурор Франсоа Туре-дьо Курси пред журналисти на мястото на инцидента, което е отцепено от полицията. Двама души са в критично състояние, в..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..