В месеца, когато се навършват 75 г. от създаването на Варненската опера, в седмицата, когато на варненска сцена бяха предпремиерните спектакли на операта „Дама Пика“ от Чайковски – постановка на Вера Немирова, с които започват юбилейните чествания в морската ни столица, трупата гостува и на софийска сцена – в зала 1 на НДК, с мюзикъла „Цар Лъв“ на Елтън Джон, Ханс Цимер и Тим Райс, постановка на Петко Бонев. Така празникът започна и тук, по прекрасен начин!
Представете си пространството пред входа на НДК пълно с деца и родители, които са избрали да прекарат понеделник вечерта на мюзикъл. Забързани, развълнувани. И след това – зала 1, пълна, наистина пълна, дори и след антракта, до края на спектакъла в 22 ч., цели три часа. Въпреки че най-чувствителните малки дечица се изплашиха в началото от страшните животни и силния звук, останаха и се вълнуваха от музикалната приказка до края. Най-важна и най-истинска е тази детска оценка за спектакъла, за постижението на постановъчния екип и трупата. Все пак, ще добавя и моята. Премиерата на тази продукция беше миналото лято, но сега за първи път я гледах на столична сцена. И режисьорът Петко Бонев, и диригентът постановчик Страцимир Павлов вече са доказали високото си качество на работа и затова имахме големи очаквания към тях, които те отново оправдаха. Въпреки че е много трудно да постигнеш добро звучене в зала 1 на НДК и озвучаването формира решаващо крайния резултат, Страцимир Павлов владееше звуковата тъкан. Подборът на актьорско-певческия състав или иначе казано кастът на Петко Бонев е отличен. Позволете ми да спомена първо Нала на Лилия Илиева, която най-силно ме впечатли с вокалните си качества, но и силните актьорско-певчески постижения на Христина Джурова в ролята на Рафики, Муфаса на Виктор Ибришимов, Скар на Димитър Ялнъзов, Симба на Борислав Веженов, завладяващите характерни герои Пумба на Даниел Добрев, Тимон на Йоан Попов и Зазу на Георги Иванов, добрата изява на очарователните млади таланти Максим Ялнъзов като детето Симба и Бриана Петрова като детето Нала. Всички солисти, хор и балет бяха успешно „омесени“ в песента и танца в едно хомогенно въздействащо цяло. Поздравления за художничката на сценографията и костюмите Ася Стоименова и за авторката на хореографията Анна Пампулова! Добра оценка и за оркестрацията на Данко Йорданов, превода на текста на Лилия Бонева, 3Dmapping-а на Лора Руневска и elektrick me и сценичните бойни пластики на Николай Дериволков.
Заслугата да обедини всички творчески усилия в успешен и красив музикално-сценичен спектакъл е на режисьора Петко Бонев. Чуйте в звуковия файл споделеното от него за работата с трупата на Варненската опера, както и за предстоящия III Фестивал на камерната опера в София.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..