"Една от причините България да подобри класирането си в Индекса за свобода на словото е падането на страни като Гърция, която измести България от последното място в Европейския съюз, както и Албания, която е последна сред страните кандидатки. Принос за ефекта върху медийния климат в някои европейски страни и изкачването им класацията имат мерките на Европейския съюз от тази и миналата година, целящи подобряване на сигурността на журналистите и свободата на словото".
Това каза пред БНР Павол Салай, ръководител на отдела за Европейския съюз и Балканите на организацията "Репортери без граници".
Той посочи, че трябва да се отбележи промяната и модернизацията в методологията, затова е добре сравнението между класацията за тази и за миналата година да се приема предпазливо.
"Също така подобряването може да бъде обяснено със ситуацията на място в България. Падането на правителството на Бойко Борисов е важен фактор. То поддържаше системни опасности за свободата на словото и за журналистите. Също така през 2021 г. имаше по-малко физически нападения срещу журналисти в сравнение с 2020 г. Отбелязва се и прогрес в посока раздаването на правосъдие по отношение на престъпления, извършени срещу журналисти. Например напредъкът в разследването на полицейското насилие срещу Димитар Кенаров".
В интервю за предаването "Нещо повече" Салай допълни, че въпреки това България остава сред трите страни от Европейския съюз, заедно с Унгария и Гърция, на дъното на тази класация.
"Има доста проблеми, които трябва да бъдат решени. Като започнем със сигурността на журналистите. Например заплахите срещу Атанас Чобанов и да продължим с липсата на независимост на регулатора на обществените медии и можем да завършим със съдебните дела за злоупотреби и недостатъчния достъп до информация".
"Нова ера на поляризация" - това е заключението от последния доклад на "Репортери без граници". Можете ли да очертаете накратко световните тенденции в медиите, които отчитате и България част ли е от тях?
Днес наблюдаваме двойно по-голяма поляризация, която оказва негативно влияние върху свободата на медиите и правото на информация. Първото измерение е националното. Наблюдаваме възход на медиите, които представят едностранни мнения като факти. Разбира се това го виждаме и в България с пропагандните медии, собственост на олигарси, които нападат свои колеги, други журналисти. Това до известна степен е намаляло, но остава проблем в България.
На световно ниво поларизацията е между политическите блокове. Имаме Русия, която напада суверена държава Украйна и водеща информационна война там, но и също в Европа. Това до известна степен бе ограничено заради решението да бъде спряно разпространението в Европа на пропагандните медии на Кремъл RT/Russia Today и "Спутник".
България има да измине дълъг път, но можем да видим начало на подобрение. Също така новото правителство вече направи някакви усилия да подобри законодателната среда. Но медийният пейзаж е много крехък в сравнение например с този в Полша.
Не знам дали знаете, но у нас обичаме да се сравняваме със съседите си - защо Гърция е новата България и зае нашето място, падайки в класацията и заставайки на дъното на ЕС по този индекс?
В Гърция беше убит журналист - през април миналата година - криминалният репортер Йоргос Караиваз. Това беше едно от двете убийства на журналисти в Европейския съюз. В Гърция полицията често атакува журналисти и има произволни арести. Има законите, с които се ограничава свободата на словото. Изглежда, не само че Гърция се проваля в това да защитава журналистите, но и умишлено се меси в работата им. Има политическа воля за намаляването на свободата на медиите. По тази причина днес Гърция може да бъде сравнена политически с Унгария и това са причините за нейното последно място сред страните от Съюза в класацията.
Полиция и частни охранители ще пазят големите търговски центрове по празниците. Вече има спирани за проверка хора със съмнително поведение, каза комисар Пламен Колев от Охранителната полиция. "Само за последните 24 часа в близост до търговския център, в който сме в момента, бяха установени три лица непълнолетни, в които бяха намерени маска с..
Тази година фестивалът Дни на предизвикателствата е изключително алпинистки и е опит да разкажем и обясним, защо човекът е и в тази вертикалност и какво търси там, каза организаторът Любомир Попйорданов в интервю пред БНР. На 3 декември т. г. в НДК започва 19-ото издание на фестивала, наситен с богата програма от събития – филми, срещи и..
Преди пленарното заседание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че печелившата форма за съставяне на правителство е между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но шансове за нейното осъществяване вече няма. "Това беше предложената от мен печеливша формула и тя все още е. Към днешна дата от изказването на колегата Денков аз не виждам такъв шанс", поясни..
В ролята на Глинда, която в оригинала на Лиман Франк Баум е добрата вещица от Юг и е много важна за предисторията на Елфаба, гледаме Ариана Гранде . Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси Световноизвестната поп сензация е озвучена от не по-малко талантлива изпълнителка в..
Гърция затяга контрола на пътния трафик с нови камери в Атина и Солун. Нови 1380 камери се поставят в Атина, съобщиха от министерството на транспорта. Те ще фиксират в реално време всички пътни нарушения, като информацията ще постъпва в център на Пътна полиция. Собственикът на автомобила, извършил нарушения, ще получава информация и..
Над 350 обиска са извършени в 16 страни членкина ЕС, включително България, съобщи Европейската прокуратура, по чието нареждане са предприети действията. Причина е предполагаема измама с ДДС за 297 милиона евро. Самото разследване, известно като "Адмирал", е започнало още от ноември 2022 г. Това е най-голямото в историята на ЕС разследване за..
29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че в линейката е имало лекарски екип. Часове преди да роди, младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите им лекарят ѝ предписал спазмалгон за болките..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..