По традиция всяка година Балетната школа представя по един образователен спектакъл, който събира хиляди млади зрители, за да им покаже красотата и магията на балетното изкуство, създавано от деца за деца. Репертоарът на Школата включва над 20 постановки, за тазгодишния ден на балета те подготвиха премиерния спектакъл „За буквите“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
В света на музиката и танца ни повежда актрисата Мариета Калъпова:
"Тази традиция за запознаване чрез балет въведе нашият колега Христо Домусчиев. Той работи доста дълго време с тази школа. Невероятна е тази школа. Целта на това представление е ние да играем и по селата."
Балетът поддържа балетна школа на високо ниво, допълни Ивайло Атанасов, председател на читалище „Съгласие 1869“:
"В момента имаме трима-четирима репетитори, които работят. Имаме над 2400 костюма. Това е един малък оперен театър".
Какво е балетът за малки и големи балерини:
"Харесва ми, че тук се забавлявам и тук според мен е моето място", сподели Белослава, която е в четвърти клас.
Лилия учи балет от 10 години:
"Балетът ми дава дисциплина, учи ме как да изразявам чувствата си чрез движения и ми показва как да създавам нови връзки с хората и публиката".
Михаела танцува балет от 14 години:
"Балетът ми даде много любов към това необикновено изкуство и разбрах колко красиво може да бъде, как можеш чрез танца да покажеш на хората история, да покажеш как се чувстваш. Освен това е много физически трудно. Кара ме да съм взискателна към себе си, да се стремя към повече, да се стремя да очаровам публиката повече".
"Танцувам балет, защото това още от малка ми е хоби и когато започна да танцувам, не мисля за нищо друго".
"Балетът е най-великото изкуство, споделя балетният педагог Маня Николова. Това усещане тя предава на своите възпитаници, а те - на своята публика:
"Това е една хубава физическа подготовка. Една много добра дисциплина - работа в колектив на децата, ако говорим технически за нещата, но това, което докосва сърцата и душите им, то трябва да се види, когато те са на сцената".
Репортажа можете да чуете и звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..