Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На сигурно място срещу голямата жажда" - бирарията, която работи само в неделя и на празници

Снимка: Ангелина Пискова

На 20 километра от столицата на Европа - Брюксел се намира бирария, която не бие на очи с мащаби, а точно обратното - тя е малко и уютно местенце в градчето Ейзеринген. Носи името "На сигурно място срещу голямата жажда", а неин собственик е Кюрт Панеелс.

"Зад къщата има замък, в него са живели двама барони. Те са дали името и на кръчмата, когато е била построена. Това става през 19-ти век и ние го запазихме. Решихме, че е наша, местна традиция, и няма да го променяме", разказва Ян Панеелс, пивовар и племенник на собственика на бирарията
Бирарията е построена е през 1842-ра година с тухли, останали след градежа на местната църква
Интересното е, че работи само в неделя и на църковни празници.

"Всъщност, моят чичо е градинар. Той си има работа, а това е само хоби. Семейството се зае с това през 2000-та година и то защото това беше една от последните кръчми в градчето. Затова решихме, че ще е срамота такова наследство да изчезне".
Тогава семейтвото я купува от 80-годишна жена и ѝ прави малък ремонт. Освен бирария, в сградата се е помещавала и сладкарница
21-годишният Ян Панеелс е най-младият пивовар в Белгия, а вероятно и в света. Започва да се занимава с тази дейност на 15 години заедно с приятел на баща си. Варят 6 вида бира от марката "Гронкел" на името на Францискус-Йозефус де Гронкел, виден адвокат в градчето. 
Единствено в този регион се произвеждат видове от вида "Гьоз" и "Крик". Панеелс вари също "Гьоз" и "Ламбик", които се правят чрез спонтанна ферментация на диви дрожди, а те виреят само в този регион. Става дума за т.нар. тип "кисел ейл", в който не се слага дори щипка захар. Част от продукцията включва и плодов ламбик. Ейлът може да е троен или четворен в зависимост от съдържанието на алкохола. 
"На сигурно място срещу голямата жажда" е микропивоварна, която произвежда годишно едва 8 хиляди литра. Ян казва, че е обичайно тук да идват хора от цял свят:

"Има хора, които в неделя отиват на църква и след това винаги минават при нас да пият по нещо. Днес имаше хора от Бразилия, Полша, Съединените щати, Канада, понякога идват и от Австралия. Особено ни харесва това, че хора от града седят до хора от цял свят и просто си говорят, макар техният английски да не е много добър. Чудесно е да видиш как непознати разговарят помежду си". 
Снимка: Ангелина Пискова
Войната в Украйна е повлияла в известна степен на бизнеса, защото хората са уплашени от все по-високите цени на енергията и пестят пари за ток и от удоволствието да седнеш на бира. Панеелс обаче признава, че са били по-засегнати от пандемията от Covid-19. 

"Бяхме затворени в продължение на година и половина до миналото лято, когато отново възобновихме работата си. Решихме да не работим толкова време, въпреки че ни бяха разрешили да отворим, защото не искахме да налагаме толкова много ограничения на хората, които идват тук. Искахме да е толкова забавно, колкото беше и преди".
 
Всяка година Ян и чичо му организират заедно с асоциацията на любителите на бирата "Гьоз" "Нощ на голямата жажда" - нещо като международен фестивал на бирите "Гьоз" и "Крик" в региона. Обикновено това се случва през април.
Повече за бирарията можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55