Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Петков: Цената на газа няма да бъде по-висока от тази на "Газпром"

България преговаря за допълнителни количества газ от Азербайджан

| обновено на 04.05.22 в 18:19
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цената на газа няма да бъде по-висока от тази на "Газпром", дори ще бъде по-ниска заради започналата диверсифицирания у нас. Това обяви премиерът Кирил Петков пред Народното събрание по време на изслушване за стъпките, които правителството предприема, след като Русия спря доставките на газ:

"Въпреки, че "Газпром" ни даде само 24 часа от нотификация до спиране, газоподаването нито намаля, нито цената засега е скочила. Всичко е под контрол. Говорихме с Европейската комисия да купуваме заедно природен газ на ниво Европейски съюз", отбеляза премиерът.

България преговаря за допълнителни количества газ от Азербайджан, които да получи още преди очакваното на 30 юни завършване на газовата връзка с Гърция, посочи още той:

"В момента говорим с азерската страна, за да договорим възможността да не чакаме до 30-ти юни, а да получим газа още през началото на юни, даже може би края на май. Другото нещо, което правим в момента, в напреднали преговори сме директно с американската страна и директно с Египет и се надяваме цените, които ще постигнем на втечнен газ от тези две страни, да бъдат такива, че общият микс на цената ни да не бъде по-висока от тази на "Газпром"".

Премиерът отбеляза пред депутатите три основи приоритета на правителството във връзка с газовите доставки:
"Приоритетите са ясни, те са три - да има достатъчно газ, доставката да е с минимален риск, и трето - да бъде на най-добра цена, така че да позволява българската икономика да е конкурентоспособна".

"Преди четири месеца заварихме пълна зависимост на България от "Газпром", платени 3 млрд. лв. за тръба, която не можем да използваме, незавършена връзка с Гърция, за която се говори преди 10 години, в абсолютно негодно състояние да бъде използвана, големи участъци незавършени", върна се назад във времето Петков. Той припомни и за отказ от 70 на сто от азерския газ, който е бил, по думите му, на една трета от цената. "И всичко това точно когато започна и енергийната криза в Европа, която е и функция на войната", посочи той.

"В момента, когато цените започнаха да се увеличават четири пъти, ние имахме единствен доставчик - "Газпром"", подчерта премиерът и увери депутатите, че има възможност да се купят нови количества газ, които ще подпомогнат количествата от азерския газ:

"За цялото ни потребление за тази година потвърждението ми е засега неофициално. Количествата идват главно от САЩ".

Пред депутатите директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Маринов обяви, че газохранилището в Чирен разполага с газ за 42 дни. Нагнетени са допълнително 20 милиона кубически метра, като хранилището има готовност да поеме още нови количества:

"Газопреносната ни мрежа е в задоволително техническо състояние и е готова през всички входни точки, с които имаме свързаност със съседни пазари и съседни на нам оператори, да приемем количества, които да задоволят потреблението на територията на България. Също така и хранилището в Чирен е в пълна готовност допълнителни количества да бъдат нагнетени в него, или съответно при необходимост, да бъде започнат режим на добив".

По време на днешното извънредно пленарно заседание изпълнителният директор на БЕХ Иван Андреев посочи, че от страна на Българския енергиен холдинг са взети всички мерки в подкрепа на действията на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" за осигуряване на непрекъснато снабдяване на българските потребители. Според него е осигурен необходимия финансов ресурс за всички действия и са привлечени допълните консултанти, които да осигурят съответно анализ на договорите и договорните отношения с "Газпром".

"В ситуацията на санкционен режим спрямо Русия, България няма как да действа самостоятелно извън Европейския съюз. Не смятам, че има рискове към момента", коментира още Андреев.

Председателят на КЕВР Станислав Тодоров пък предложи да бъде освободен пазарът на газ у нас, както и да отпадне резервирането на капацитет. Той предлага и възможността за дългосрочни договори за електроенергия на битовите потребители:

"Всички български производители на електроенергия продават своята електроенергия на пазар ден напред. Защо? Защото там са най-високите цени - 400, 500, 600 лева. Това, което не е нормално е, че българските потребители, включително и бизнесът, са принудени и могат да купуват само на тези цени и само на този пазарен сегмент. Никъде в Европа не е така".

Министърът на енергетиката Александър Николов коментира по време на извънредното заседание, че голяма част от инфраструктурата, по която днес се осигурява природен газ, е построена през 70-те години.

"Да се говори, че е построена последните 10 години е меко-казано странно", смята той. "По време на война до нас загрижеността за "трети партньор", особено такъв от Русия, е затрогваща", каза още министърът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40