Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЗО: Два нови подварианта на Омикрон предизвикват скок на Covid случаите в Южна Африка

Снимка: Pixabay

Два нови подварианта на Омикрон водят до увеличаване на случаите на Covid-19 в Южна Африка, съобщи в сряда Световната здравна организация, подчертавайки важността на тестването за наблюдение на вирусните мутации и разпространението им, съобщава Франс прес.

Силно мутиралият и силно предаващ се вариант Омикрон, който беше открит за първи път в Южна Африка през ноември миналата година и бързо се разпространи в световен мащаб, сега е доминиращият вариант, който представлява почти всички нови случаи на коронавируса.

Отдавна е известно, че Omicron има няколко подварианта, като BA.2 е най-доминиращ, напомня Франс прес.

Сега обаче южноафриканските учени, които първи идентифицираха Омикрон, посочват два други подварианта - BA.4 и BA.5, "като причина за скок на случаите на Covid-19" в страната, заяви за пресата шефът на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.

В последния си епидемиологичен доклад здравната агенция на ООН посочи, че подлиниите на Омикрон "са придобили няколко допълнителни мутации, които могат да повлияят на техните характеристики".

Според Тедрос Гебрейесус обаче е "твърде рано да се каже дали тези нови подварианти могат да причинят по-тежко заболяване от другите подварианти на Омикрон".

Той подчерта, че "ранните данни показват, че Covid ваксинацията продължава да защитава срещу тежки заболявания и смърт".

С общ брой лабораторно потвърдени случаи от близо 3,8 милиона и повече от 100 000 смъртни случая, Covid-19 удари Южна Африка по-силно от всяка друга страна на континента. Държавата, в която по-малко от 45% от пълнолетните са получили две ваксини срещу Covid-19, отбеляза рязък спад на заразените с коронавирус през март. В началото на април в страната бяха премахнато всички противоепидемични ограничения, но оттогава насам Covid случаите отново нараснаха, като през последната седмица скочиха с близо 50%, според данните на СЗО.

СЗО официално е регистрирала над 6,2 милиона смъртни случая от Covid-19 по целия свят от началото на пандемията, но се смята, че истинският брой е далеч по-висок. Броят на новосъобщените заразени и на смъртните случаи сега намалява в световен мащаб и вече е спаднал до най-ниското си ниво от март 2020 г.

Но Тедрос Гебрейесус предупреди, че "тези тенденции, макар и добре дошли, не разказват цялата история“, като посочи, че съобщените случаи нарастват в Америка и Африка в резултат на "подварианти на Омикрон".

СЗО също така предупреди, че намаляващите глобални Covid данни могат да са резултат от значителни съкращения в тестовете за коронавируса.

"Подвариантите BA.4 и BA.5 бяха идентифицирани, защото Южна Африка все още извършва жизненоважното генетично секвениране, което много други страни са спрели да правят“, посочи шефът на СЗО и добави: "В много страни ние по същество сме слепи за това как вирусът мутира и не знаем какво предстои".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път е санкционирана най-голямата рафинерия на "Роснефт" в Индия

Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

КФН: При дружество "Топлина" не са установявани нарушения за инвестиции в свързани лица

От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..

публикувано на 18.07.25 в 17:10

Скритият труд на българските дипломати: Как се спасяват сънародници зад граница?

"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи".  Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на  19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..

публикувано на 18.07.25 в 16:50

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..

публикувано на 18.07.25 в 16:44

Българинът, задържан като съучастник в убийство в Гърция, се призна за виновен

Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина.  Той е взел активно участие в прикриване на престъплението.  Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства.  Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца.  Последният..

публикувано на 18.07.25 в 16:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Преди да настаните близки в социален дом, проверете дали е вписан в регистъра на МТСП

Хората, които настаняват деца или възрастни в различни социални услуги, задължително да проверяват дали те са вписани в регистъра на социалното министерство.  За това призова социалният министър Борислав Гуцанов, който днес посети няколко социални услуги, финансирани от държавния бюджет в Ловеч и Летница.  Министър Гуцанов посочи, че в..

публикувано на 18.07.25 в 16:34

Ще може да се отнема имущество от престъпна дейност, притежавано от трети недобросъвестни лица

В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от МС, които НС прие на първо четене със 110 гласа, 8 против и 44 въздържали се. Парламентът прие на първо четене промени в НПК В..

публикувано на 18.07.25 в 16:23