Не е новина, че един екскурзовод посреща и показва страната си на много туристически групи от чужбина, но да го поканят колегите му от друга държава да види тяхната страна е изключителен случай! По време на пътешествието си в Тайланд срещнахме точно такъв гид – тайландеца Нопадон Консамит, когото израелците са нарекли за по-лесно Дони. Дни преди границите на света да бъдат затворени заради пандемията от Ковид, той е бил за половин месец на пътешествие из Израел. Колегата му Мацко Арат от Наария разказа:
„При екзотичните пътувания е задължително групите чужденци да се съпровождат от местен екскурзовод. Той обикновено не знае езика на гостите и в много случаи е просто придатък към тях, още един начин посрещащата страна да осигури работни места на страдащото от хронична безработица население. Но Дони вече 10 години работи с нашата туристическа агенция. Знае много и го предава на туристите, освен това е много практичен и ни помага да излезем от различни неочаквани ситуации. Има и други местни екскурзоводи, но настояваме да работим точно с Дони.
Оказа се, че нашият тайландски гид никога не е пътувал в чужбина. Решихме ние – екскурзоводите, да му съберем пари за билета до Израел. Сумата, която не достигаше, допълни туристическата агенция, за която работим. И така, Дани се озова в държавата, с чиито туристи работи от 10 години. Ние – десетина израелски екскурзоводи, го приехме в домовете си и всеки, с личната си кола, му показваше забележителностите около дома си, от най-северното селище Киреят Шмоне до най-южния град – Ейлат. Имаше и много колеги от центъра на страната: Тел Авив, Йерусалим, Хайфа. Невероятно е да разгледаш еврейската държава, придружаван от 10 различни екскурзоводи, да опитваш местната кухня, да получаваш като подарък дребни сувенири и т.н.
При това корона-кризата и нас ни удари. Наложи се по времето, когато туризмът беше парализиран, да търсим начин да припечелваме с друга дейност, за да храним семействата си. Знаехме, че на Дони му е още по-тежко от нас, защото северен Тайланд се отвори за туризъм едва през март, а от май започва мусонния сезон и той отново ще е без работа. За разлика от Израел, която е социална държава, в Тайланд няма никакви осигуровки. Опитва се да придружава и частни туристи. Избират го заради възторжените отзиви в мрежата за работата му.“
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..