Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежението около Паметника на съветската армия не стихва

Противници на посегателствата над паметника, 9 май 2022 г. вечерта
Снимка: Евелина Стоянова

Напрежение между участници във вечерното шествие в подкрепа на Украйна и пазещите от оскверняване Паметника на съветската армия се породи отново снощи, когато лъч от шествието се насочи към монумента. 
Снимка: БГНЕС
По-рано, в Деня на победата и Деня на Европа, също се стигна до противопоставяне и граждански сблъсъци, а в нощта на 9 май паметникът бе залят от дрон с жълта и синя боя. 
Напрежението се покачи преди дни, когато привърженици на военната помощ за Украйна се заканиха да го опаковат в знак на протест срещу военните действия на Русия, а техни опоненти обградиха паметника за да не допуснат това да се случи.

Ето някои от мотивите и гледните точки на двете страни, стигнали до конфликт, в документална картина от снощи: 

"Аз съм българка, майка, баба. Тук съм, защото не искам този паметник да бъде сквернен. Това, което правят тези младежи отсреща, не им прави чест. Искам да се вее българско знаме тук, никакво друго чуждо знаме. Това, което правят, е гавра. Съжалявам, че тези хора са толкова объркани. Аз съм на 64 години. Това не е моята държава. Аз съм в залеза на живота си, но искам да оставя България за моите деца и внуци процъфтяваща. Това може да стане само ако се обединим."

"Аз съм човек, който държи да има спокойствие и мир между хората. Това, което виждам, е изключително грозна картинка. В XXI век, в страна в ЕС не бива да ставаме свидетели на такива неща."

Полицията раздели двете противопоставящи се групи, 9 май 2022 г. вечерта Снимка: Евелина Стоянова

"Това не е Паметник на съветската армия. Паметник се прави в памет на загинали войници. Всички знаем, че България не е дала един изстрел срещу Червената армия. Червената армия по това време изнасилва, убива и граби богатствата на Царство България. Изразяваме отношението си към монумента на окупационната Червена армия. Тези, които защитават интересите на Червената армия и днешната Путинова Русия на практика празнуват победата върху България. Това е монумент, който трябва да бъде демонтиран. Това е най-високият монумент в България – по-висок от паметниците на Левски, на Ботев. Не е редно българи да защитават този тотем на тоталитаризма. Това е монумент на подчинението."

В Деня на победата шествието Безсмъртният полк се отправи към монумента, където се стигна до сблъсъци.  Снимка: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48