Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украински депутат поиска от България да продължи програмата за настаняване на бежанците в хотели

Стотици украински бежанци на Поход на мира, за да благодарят на хотелиерите, които ги приютиха в базите си. Слънчев бряг, 20 април
Снимка: БГНЕС

Да бъде продължена програмата за настаняване в хотелите на бежанците от Украйна. Това е поискал Степан Чернявский, депутат от партията на украинския президент Володимир Зеленски "Слуга на народа", при срещите си в София. Чернявский се е срещнал с депутати от външната, социалната и комисията по отбрана в парламента. Както и с Щаба към Министерския съвет, отговарящ за бежанците.

"Тук съм от четири дни. Дойдох в България като командировка от моята партия, за да видим какво е състоянието на бежанците, които са в България. Как хората, които са избягали от войната, се чувства тук, в България. Дали получават нужната социална защита. Искаме да им покажем, че ги помним, че не сме ги забравили и че се грижим за тях.

Какво ви казаха при срещите? 

На първо място те казаха, че са благодарни на българския народ за това, че България ги е приела и че се грижи за тях. Това е първото съобщение, което дойде към мен. Второто- те казаха, че се притесняват от това, че в края на май ще се наложи да напуснат хотелите. Защото приключва тази програма за защита на бежанците и те ще трябва да се преместят. А те не знаят какво ще правят, защото в основни линии това са деца и майки, стари хора.

Аз предполагам, че това до този момент им е било обяснено? 

Всъщност всичко, което са само слухове. Затова исках да се срещна и с вашите депутати. В Народното събрание разговаряхме. И те също поддържат това, което и аз ги помолих. Възможността програмата за бежанците да бъде продължена след 31-ви май. Разбира се, има и различни нюанси, които ще бъдат обсъдени с представителите на кризисния щаб. Когато бях в хотелите, голяма част от хотелиерите, където са настанени бежанците, те са с две и три звезди, дори хотелиерите доколкото разбирам са готови да продължат програмата за бежанците. Въпреки, че туристическият бизнес влиза в летния сезон. Доколкото ми е известно, правителството има планове да премести бежанците в почивни станции. Но в планински райони. Но преместването на голям брой бежанци - около стотина хиляди- би предизвикало стрес в хората, в децата. Затова поставям продължаването на програмата за бежанците в хотелите по морето пред кризисния щаб на правителството. Вероятно ще се наложи да има премествания. Но масово.

Споделиха ли украинските бежанци с вас някакви проблеми докато са в хотелите? 

Няма такива особени проблеми. Единственото, което ги притеснява, е приключването на тази програма за настаняване. И в момента, в който все още няма яснота и възможност да се върнат в Украйна. Докато бях тези дни тук разбрах, че в Одеса е имало ракетни атаки. Унищожени са били жилищни домове и търговски центрове. Вчера-оня ден се случиха подобни неща. Тоест, в Украйна продължава да не е безопасно. А и от там връщането на бежанците в родните им места. Разбира се всички, с които аз се срещнах, хората всички питаха кога ще свърши тази война. 

Освен доброто отношение към украинците, в България се чуват и критики. Какво бихте казали тези хора?

А не съм срещал такива хора, които да са срещу бежанците. Защото всички сме възпитани, всичките хора по принцип се възпитаваме в хуманизъм. Четем книги, гледаме филми. Ако има някакви хора, които смятат, че от нещо могат да бъдат недоволни, просто смятам, че не са били възпитавани в хуманизъм, че са егоисти. Мисля че всички сме хора, независимо от националността. Както един човек ми каза - има хора има и не-хора. 

Бяхте ли в други държави?  

Аз не. Мои колеги са в други държави. Посещенията се случват в рамките на инициатива на депутатите от украинския парламент. Да посетят държавите, в които има повече избягали от Украйна. Говорим за Полша, Испания, Германия, Австрия… Аз съм тук в България, защото майка ми е българка. И за дните в България започнах да си спомням българския език. Даже с вашите депутати можехме да говорим без превод.  

А докато говорехте без превод, обсъдихте ли и финансовия въпрос на мерките за бежанците?

Парите, доколкото ми е известно, издръжката на бежанците, ще се поеме от Европейския съюз. Мисля си, че поради тази причина българите нямат защо да плащат за бежанците. Присъствието на украинските бежанци всъщност подпомага по някакъв начин икономиката на България, защото идват от чужбина пари. Вярно е ,че част от бягащите украинци не могат да си плащат. Но има и хора, които могат. И идват тук с много пари. Така част от украинците, които избягаха от войната, дават и много пари по магазините, казаха ми същност че даже и цените са се повишили. Даже си мисля, че икономиката е малко е живнала покрай ситуацията с бежанците. Затова си мисля, че българите не могат да се обиждат от украинците В същото време 

има хора наистина които не могат да плащат. И което наистина нямат средства. Аз съм тук точно заради това. За да съм сигурен, че точно тези хора, бежанци, които нямат възможност да стоят в България със собствени средства, получават тези социални възможности. Затова си мисля, че от ситуацията българите нищо не са загубили. Даже има положителни моменти. На второ място - видях безграничната доброта на българите. И всички хора, с които се срещнах, бежанци, разказваха за тази доброта на българите. За която искам пак да ви благодаря, че приехте нашите бежанци и се отнасяте добре с тях. Затова е и срещата ми с депутатите. За да може да се организира някаква възможност за консултация за всички бежанци, да се координират усилията за помощ. Ето, сега нашите деца, които сега са в България, те трябва да се учат някъде. Те получават образование. Обучават се в момента, но онлайн. Това обаче със слаб интернет, а обучението е най-главното. Ако войната се проточи, разговаряхме с депутатите, украинските деца ще трябва да учат в българските училища. Затова пак ни е нужен този разговор с депутатите - да се организират някакви предварителни курсове и когато есента учебната година започне, на децата да им е лесно в българските класове. Трябва да ви кажа, че всички бежанци, с които се срещнах, те искат да се върнат в Украйна. Нямаше нито един човек, който да каже, че не иска да се върне. Обаче никой не знае кога това ще се случи. А безопасността на хората остава важна. Аз съм сигурен, че в някакъв момент ние ще победим. Ще успеем да възстановим справедливостта, ще възстановим целостта на Украйна. Защото ако руснаците казват, че ни освобождават, те искат територията. 

А понеже казахте че сте тука от четири дни? Какво мислите за тези противоречия, които се случиха тези дни пред паметника на съветската армия? 

Това което мога да кажа че всичко се случва заради силната пропаганда. Ако продължение на десетилетия пропагандата е била проруска, то и хората ще имат проруски настроения. Ако може би и украинските медии бяха на същото ниво, тогава тук нямаше да се случи подобно нещо. А хората сами щяха да могат да помислят. Да разсъждават по друг начин дори. Смятам, че медиите като цяло наистина имат определено влияние в създаването на позицията на хората. 

Интервюто на Добромир Видев със Степан Чернявский в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

Степан Чернявский разговаря с репортера на БНР Добромир Видев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екипи на РЗИ – София съдействат за достъп до приложението еЗдраве пред НДК

До 18 часа тази вечер екипи на РЗИ-София ще бъдат на Коледния базар пред НДК, за да  съдействат на желаещите да получат достъп до мобилното приложение "еЗдраве", в което са качени личните ни здравни досиета. За целта хората трябва предварително да са инсталирали на своите телефони приложението, както и да представят лична карта преди..

публикувано на 21.12.24 в 11:27
Снимката е илюстративна.

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море. Опитът за такива преминавания в зимни условия се увеличава. Има арестувани трафиканти, които са поискали от имигрантите по 5000 евро на човек. Атина започва активно сътрудничество с турските гранични власти. До остров Кос при рутинна обиколка за охрана е открита лодка, която се пълни с..

публикувано на 21.12.24 в 11:20
Звездата на Кремъл се вижда зад скулптура на двуглавия орел в гробницата на Незнайния воин в Александровската градина в Москва, Русия

Германия - любимата мишена в хибридната война на Русия срещу Запада

Германия е любимата мишена в хибридната война на Русия срещу Запада. В този извод са категорични от Федералната служба за разузнаване. Директорът й Бруно Кал заяви, че Путин ще продължи да тества червените линии на Запада и способността и желанието на западните съюзници взаимно да се защитават. На конференция, организирана от Германското..

публикувано на 21.12.24 в 11:12

Как ще се нареди политическият пъзел в Румъния?

В Румъния плановете за проевропейско обединение в правителство, което да изолира от властта националистическите сили се пропукаха. Основният елемент от договорената четворна сглобка - спечелилата вота на 1 декември Социалдемократическа партия, обяви, че се оттегля. Нейният лидер и сегашен премиер Марчел Чолаку, който получи сериозен удар на..

публикувано на 21.12.24 в 11:10
проф. Щефан Маршал

Проф. Щефан Маршал: Кампанията в Германия ще бъде остра, мръсна и негативна

"Вотът на доверие, поискан от канцлера, не получи необходимите най-малко 367 гласа." Така председателката на Бундестага Бербел Бас обяви края на първата тройна коалиция в следвоенната история на Германия. Президентът има 21 дни да разпусне парламента и да насрочи предсрочни избори. И тъй като в Германия дори и кризите протичат в строго определен..

публикувано на 21.12.24 в 10:50

Предложение: Вдигат таксата смет в Рила с 22%

Таксата смет за община Рила за догодина да се вдигне с 22 процента. Предложението на кмета на града Георги Кабзималски ще бъде обсъдено на заседание, насрочено за 30 декември. Досега физическите лица в града плащаха 15 промила, в селата 19,5, за юридическите лица съответно 34,5 и 45 промила от данъчнаат оценка.  Увеличаващите се разходи..

публикувано на 21.12.24 в 10:37

Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните

В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите. Формалният повод е смъртта на 15 души, затиснати под срутилата се козирка на реконструираната жп гара в Нови Сад на 1 ноември. Протестите отдавна излязоха от Нови Сад - вчера в Ниш затворени останаха всички..

публикувано на 21.12.24 в 10:30