Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави"

Мария Спирова: В Източна Европа има изповедна русомания

Българите емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа, казва журналистът

Мария Спирова
Снимка: Ирина Недева

Възможен ли е български вариант на Брекзит?

"Страшен е този въпрос, но ако има нещо, на което Брекзит ни научи, е, че няма невъзможни неща", каза в предаването "Хоризонт до обед" на БНР журналистът Мария Спирова, която работи в лондонско юридическо издателство.

"През 2014 година, когато пазарът на Великобритания се отвори за българи и румънци, на никого във Великобритания през ум не му минаваше да излиза от ЕС. Не беше на дневен ред. Всички живееха в хармония със статуквото. Това в рамките на около година и половина интензивно се обърна, благодарение на една невероятно мощна кампания за замяна на реалността с това, което говорещи глави крещяха върху публиката от всички медии."

"В рамките на около две години се случи магическа подмяна на реалността, в която ЕС хармонично служеше на британците да получават нещо като нормални доставки на прясна храна, тъй като Великобритания не е генерален производител на храна, основен за собствената си система, продоволствена, тя разчита основно на внос, 40% от който е от Европейския съюз", разказа Спирова.

Нещо много сходно се случва в България, подчерта журналистът.

"Виждаме една постоянна ретранслация от опорни точки, които тръгват от Фейсбук, след което тези неща се всмукват нагоре в радиа и телевизии и в един момент публиката се оказва бомбардирана от безкраен цикъл от хора, които настояват на налудничави неща. Но понеже настояват на тях безалтернативно почти, накрая реалността избледнява."

Отказът на мнозина в България, които са в журналистическата професия, да бъдат рефери между истината и това, което някой иска ние да мислим,  достигна размери, в които действителността не е разпознаваема за много наши съграждани, коментира Спирова.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Британците наистина автентично, в голямата си част не знаеха какво им носи ЕС. Те живееха в щастливата си имперска действителност, където те сами са господари на света и всички блага са техни. Глобализацията беше техният проблем, защото им показа, че благата не ги генерират те. Българите не живеят в тази обърканост. Повечето от нас осъзнават материалните блага, с които е свързан Европейският съюз и са привързани към тях. Те емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа."

Според Мария Спирова руската пропаганда много умело експлоатира няколко неща, сред които обговарянето на някои от провалите на Европейския съюз само от враждебни сили, не от самия съюз.

"Има известна натрупана фрустрация, която руската пропаганда умело използва. Когато има компактна група хора, недоволни по различни автентични причини от прехода, който се е случил в по-голямата част от съзнателния им живот, те са уязвими. Въпросът е кой ще се възползва от тази уязвимост."

Паметникът на съветската армия, 9 май 2022 г.   Снимка: БГНЕС

"Партиите, за които говорим в Европа, не са изолационистки. Те са активно, истерично и трепетно проруски. В Източна Европа има много по-сериозна, по-изповедна русомания. Там, където Русия не можеше да манипулира през историята, тя си купуваше власт. Това, което наистина сработи, е, че те имат добър класов анализ – на коя прослойка от обществото какво да кажат, така че да я спечелят веднага. Да се натисне това копче, след което хората са вече сектанти. В Брекзит видяхме точно това – на различните класи беше казано нещото, което ще ги възпламени."

Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави, изтъкна Спирова, според която у нас това се вижда добре.

"Възраждане" взривява българската държавност сравнително щастливо, без да има вътрешна морална проблематика." 

Може ли да се разпадне Великобритания след изборите в Северна Ирландия?

"В момента ще направят налудното решение да суспендират едностранно части от договора по излизане от ЕС. Това човек, който не иска да му се разпадне държавата, не го прави. Напълно е възможно нетно Северна Ирландия да е губещо предприятие за Великобритания, да ѝ е писнало да финансира Северна Ирландия и да иска тя да е нечий друг проблем. Има и кой да я прибере. Ситуацията в Шотландия не е точно същата, там хората са силно изнервени от Брекзит и как той се отразява на цяла общност, която не го желаеше въобще", коментира Мария Спирова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17