Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хърватия разглежда въвеждането на еврото като гаранция за сигурността си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хърватия разглежда въвеждането на еврото като гаранция за сигурността си, сочат различни изследвания за нагласите на хърватите. Късно снощи страната прие закон, с който ще се осъществи преминаването от куна към евро. Очаква се това да стане на 1 януари догодина.

От септември цените вече ще са обявени в две валути - националната валута на Хърватия куна и в евро, като тази практика ще се запази и през първата година от членството на Загреб в еврозоната.

Макар и опозицията в Хърватия да е скептична към приемането на еврото, различни проучвания сред населението показват нарастваща подкрепа към единната европейска валута.

След началото на войната в Украйна множество хървати решиха да купят евро и дори се стигна до опашки пред обменните бюра, тъй като считат тази валута за по-сигурна.

От политическа гледна точка за Загреб това е сигурният път към по-бързото сближаване със старите държави членки на Европейския съюз и оттласкване от тежкото минало на страните от бивша Югославия.

Икономическата логика за приемането на еврото е свързана с намаляване на рисковете пред икономиката, очакван спад на лихвите и създаване на по-добра инвестиционна среда.

Това, което може да попречи на страната, е инфлационният риск, но засега индексът на потребителските цени остава в критериите от Маастрихт.

Към 21 април тази година данните на "Евростат" сочат, че годишната инфлация в Хърватия през март е 7,3%, което е под средното за Еврозоната към онзи момент - 7,4%.

В скорошна публикация на "Блумбърг" е цитиран отговорът на Хърватската централна банка, че очаква с голяма степен на вероятност Загреб да изпълни критерия за ценова стабилност. Хърватия подаде заявление за членство година след България, но вероятно ще се присъедини към Клуба на богатите година преди нашата страна.

Късно снощи на експертен коалиционен съвет отново бе потвърдено, че страната ни се стреми да приеме еврото през януари 2024 година.

    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България. Това обясни пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24