Казват за майсторките на приложни занаяти, че са богати не само на дарби, но и на мечти, защото откривателските им неспокойни души са все жадни за ново и ново от забравените занаяти на старите българки. Една от бунтарските души в националното сдружение „Седянка“ е великотърновката Десислава Братоева, преподавател по пиано в най-голямото училище в областта и наследница на Симеонка Стойчева, жената, която е една от основателките на задругата на майсторите на художествени занаяти в София. За баба си Десислава Братоева разказва:
„Жена, която е издирвала, съхранила паметта на българските национални традиции в областта на битовата тъкан".
Тя заяви, че битовата тъкан и изкуството я зареждат със светлина, с искра, даже и вдъхновение.
"От малка съм научена като нейна следовница да работя, но тъй като моята професия изискваше повече работа около музикалния инструмент, това остана като топлина в душата ми, която няма да забравя“.
Симеонка Стойчева предаваше занаята си почти до своето столетие. На 94-годишна възраст великотърновската майсторка създаде своя страница в социалните мрежи, за да учи жените, които искаха да усвояват тънкостите на тъканта. Внучката Десислава Братоева се е посветила на изработката на колани, за които разказва:
„Характерно е начинът на изработка, защото всеки колан има свой начин, своя техника. Едни се работят от вълна, втори от коприна, трети колани могат да се изработят от пашкули. Други пана се правят с кожи. Начинът, по който се правят, е съвсем различен от начините, които по домашен бит сме учили. Много интересна техника е работата с гайтан, която баба ми често препоръчваше на нейните следовници. Да пипнат и усетят децата вълната, да могат да направят коланче от три вързанки, после пет, който може – от дванадесет. Тя имаше желание децата да се докоснат до истинския материал, а не пластмаса, материалът, който в момента се работи в училищата предимно“.
Майсторлъка си на десетки жени е предала и самоковлийката Ани Йовева от сдружение „Седянка“, която е от Самоков, всепризната майсторка и изследовател на шевиците. Наскоро във Велико Търново Ани Йовева проведе майсторски клас по самоковска шевица:
„Особеностите на тази шевица е, че е много пъстра, много колоритна. В Самоковско е разполагана най-вече по ризите на млади моми на омъжени булки. Върху ръкавите е отделяно особено голямо внимание за начина на изработката на тази шевица, за големината ѝ. Там са разположени цели композиции, които могат да бъдат абсолютно самостоятелни, завършени произведения на изкуството“.
Слънцето е основният мотив, който се бродира в центъра на композицията по ръкавите на ризите със самоковска шевица, разказва Ани Йовева:
"Има едни големи червени или оранжеви форми, около които се разполагат флорални елементи, животински фигури могат да се наблюдават, различни древни символики, свастики, цветя. Даже си имаме една композиция, която си е кръстена слънцето“.
Различни са и шевиците, които майсторките правят върху пазвата на самоковските ризи:
„Има едни червени парчета плат, които са избродирани допълнително с разноцветни конци. Вертикална е композицията. Най-различни неща има избродирани, като се започне от цветя, има едни композиции, които ми напомнят на свещички или на светици с ореол. Това е, за да измолят благодат, плодородие от Бог“, обяснява Ани Йовева.
И докато ги има майсторките като Ани Йовева и Десислава Братоева и десетките други жени от „Седянка“, красотата на изкуството, създадено с игла, конец и стан, ще го има и пребъде.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..