Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Григори Григоров е реставрирал храмове в България и Полша

2
Проф. Григори Григоров
Снимка: Пламена Бачийска

„След като завърших Академията заминах за Варшава по лични причини, сантиментални и там започнах да разглеждам изложби", каза за БНР Проф. Григори Григоров.

Във Варшава той е завършил Академията за изящни изкуства, специалност "Реставрация на живопис". Проф. Григори Григоров е  един от най-изявените наши реставратори и за неговата перфектна работа е получил прозвището  "вълшебник".

Той е участвал в реставрацията на Боянската църква заедно с неговия студент Владимир Цветков:

„Той е мой студент и изтъкнат реставратор. Много търсен във всички направления“.

На въпрос какво мисли за графитите, той отговори:

"Така ме възмущава това нещо. Това е проблем, който би трябвало да се отнесе към полицията, съда“.

Проф. Григори Григоров e завършил Художествената академия, специалност стенопис през 1967 г., а през 1971 г. Академията за изящни изкуства във Варшава, специалност реставрация на живопис. Негови произведения са притежание на музеите в Разград, Лом, както и в частни колекции в Париж, Варшава и в Канада. Работи в областта на реставрацията, на кавалетната и стенна живопис в България, Полша и други страни в Европа. Участвал е самостоятелно и в колектив в реставрацията на стенописите в църквата „Света Петка” във Видин, църквата в с. Славовица, Пазарджишко, в Раковишкия манастир, в църквата „Св. Никола” в Бачковския манастир, джамиите в Разград и Стара Загора. В края на 2008 г. проф. Григори Григоров с колектив завършва реставрацията на стенописите в Боянската църква. Последният етап открива непознати детайли от стенописите, разкрива нови моменти в историята на църквата и изписването ѝ, както и възвръща в значителна степен първоначалния им облик. През февруари 2009 г. проф. Григори Григоров отново в колектив завършва създаването на копие на тракийската гробница в село Александрово /експонат на музея на Тракийското изкуство в Източните Родопи/. Проф. Григоров е реставрирал стенописи, картини, олтари в Полша / Готика, Ренесанс, Барок/. Създал е над 600 картини и икони, които са собственост на музеи, галерии и частни лица в България. Има реализирани самостоятелни изложби живопис в София, Варшава, Разград.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32