Той заяви, че проблемът с достъпността на средата за хората с увреждания е голям и то не само в София, но и в по-малките градове на страната.
"Това се дължи на непоследователната политика по отношение на това кога и как трябва да се изгражда тази достъпна среда, защото през годините много средства са похарчени за това да се изгради такава среда, но винаги едно малко нещо не достига на проектанти или може би не точно на проектанти, на изпълнителите да направят средата такава, че да бъде универсална за всички“.
Нина Жишева, председател на Управителния съвет на Центъра за независим живот, коментира за "Хоризонт":
"Аз от 2-годишна възраст не мога да ходя. По тази причина в моето ТЕЛК решение пише, че съм 100% негодна за физически труд, но съм 100% годна за интелектуален труд".
Тя допълни:
„Липсата на достъпност, липсата на технически средства и липсата на качествена и адекватна лична помощ ни затваря пътищата към вас“.
Ваня Пандиева, психолог и застъпник за човешките права към Центъра за независим живот, заяви:
„Училищата не са мотивирани да участват с проекти, за да приспособяват средата си за деца с увреждания, защото казват - при нас няма деца с увреждания, нямаме причина да харчим пари за това. От друга страна децата и родителите се страхуват, когато виждат, че няма създадени условия за децата с различни възможности“.
Марияна Харизанова от Центъра за независим живот допълни:
„За съжаление Законът за личната помощ и съществуващата в София Наредба за асистент за независим живот не дават условия на човека да се чувства наистина свободен, защото има много ограничения, много недомислия. Двете програми се нуждаят от сериозни реформи. Законът за личната помощ трябва да бъде напълно променен, неговата философия. Без асистент, човек който има тежък физически дефицит не може да живее достойно и живее зависимо, а не независимо. Същото се отнася за събота и неделя, когато по Закона за личната помощ човек не може да получи подкрепа“.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..
Брюксел и влизането на България в еврозоната не гарантират пълен мандат на правителството. Другото е, че ГЕРБ и ДПС-НН имат пълен контрол на..