Нава посети България, за да обсъди ситуацията с бежанската вълна, Плана за възстановяване и устойчивост и енергийната диверсификация.
Все още има много работа пред България, коментира той в предаването "12+3".
"Това е ужасяваща човешка трагедия, когато хората напускат домовете, къщите и родната си земя. Европейският съюз успя да реагира много бързо на ситуацията и да гарантира временно пребиваване на хората, с което отвори възможностите им и гарантира правата им. Позволихме гъвкавост, опростяване на правилата и пренасочване на средства от страна на държавите – членки, за да може да се справят със ситуацията. Що се отнася до техническата помощ, за която питате, веднага се свързахме със страните специално, за да може те да започнат интеграцията на бежанците на пазара на труда и в образователната система. Възрастовият профил на повечето от тях е такъв, че е необходима работа именно в тези сфери. Тава е много важен многонационален проект, който страните могат да прилагат. Вчера сутринта имах среща с множество министри и подчертах, че възможността за кандидатстване остава отворена".
Как ви изглежда реакцията на България на ситуацията? Много хора твърдят, че правителството не се справя с нея.
Не мога да давам оценка на България, тъй като ми трябва много повече информация. Това, което мога да кажа, е, че тази човешка трагедия накара много от страните да реагират бързо и те солидарността бе в основата на тяхната реакция. При различните държави отговорът бе различен – настаниха ги или в хотелите, или в библиотеки и където могат. Реакцията е спрямо броя на бежанците, които пристигат. Това е нова ситуация за нас. Европа знае как да се справи с миграцията. Като се има предвид колко голяма предизвикателство е това, вие се справяте доста добре.
Вие сте тук и заради плана за възстановяване и устойчивост. Какво научихте от срещите си с министрите?
Научих, че има решителност за провеждането на сериозни реформи. Доказателство за това намираме в Плана за възстановяване и устойчивост, който наскоро бе одобрен и от Комисията и от Съвета. В момента се работи по оперативните договорености. При срещата ми със заместник-министър на финансите коментирахме хоризонталните въпроси и подкрепа в общ план – например, за контрол, одит и мониторинг. Работи се по проекти в различни сфери – транспорт, здравеопазване, енергетика и така нататък.
Планът наистина получи одобрение, но въпросът е какво следва?
Следват именно оперативните договорености, от които зависи последващото приложение на плана. Струва ми се, че вашите слушатели ще получават много информация по темата в следващите месеци, защото процесът наистина е много важен. Вече 11 държави преминаха през него. Веднъж, когато тези оперативни договорености са готови, следва прякото приложение и провеждането на реформите.
Какви предизвикателства виждате?
Има общи предизвикателства пред всички страни. България се справя много добре с две от тях – със зеления и с дигиталния преход. Разбира се, България не може да избяга от факта, че зеленият преход съвпада с момента, когато ние бързо се опитваме да се „откачим“ от изкопаемите горива. По този начин можем да улучим два заека с един куршум, защото със сигурност ще се подобри конкурентоспособността. Има и други предизвикателства – например в публичната администрация. Това, което обаче е изключително важно и искам да го подчертая, е, че България не е сама в провеждането на тези реформи. Европейската комисия е тук, за да помогне. Да, България подписа този план и е неин ангажимент да го приложи, но Комисията може да помогне. Има го и опитът на останалите страни – членки и той може да се окаже много полезен.
Една от тях е енергийната диверсификация. Войната в Украйна направи тази задача спешна. Как оценявате усилията на българското правителство и резултата от тях?
Мисля, че диверсификацията на енергийните източници е добър принцип. При тези обстоятелства тя не е просто принцип, но и необходимост. Това е много важна оперативна стратегия на правителството и тя трябва да бъде проведена в координация със съседните държави. Необходимо е да се използва целият наличен инструментариум. Тази седмица е много важна, защото Европейската комисия одобри плана REPowerEU, които цели премахването на зависимостта от руските изкопаеми горива.
Пазарджик ще тегли нов кредит от 19,5 милиона лева, за да се разплати със задълженията към фирмите, партньори на общината. Пет милиона лева ще бъдат вложени в създаването на общинско предприятие по чистота. След два неуспешни опита решението за нов кредит бе прието с 26 гласа. 10 съветници се въздържаха, двама гласуваха против. Заместник- кметът..
Броят на жертвите на атентата на Коледния базар в Магдебург се увеличи на 5 души. Ранените са над 200, някои от тях сериозно. Както вече БНР информира, снощи автомобил премина през тълпата, събрала се на базара в централния германски град. Атентаторът в Магдебург бил под влиянието на наркотици Германският канцлер Олаф Шолц посети мястото..
Продължава да е затруднено движението в района на 57-и км по АМ “Тракия“ в платното към Бургас заради катастрофа между ТИР с македонска регистрация и микробус, който се е движил след него. Няма пострадали. Причината е несъобразена скорост с оглед метеорологичната обстановка, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Няма други..
Четири са вече жертвите от смъртоносната атака на Коледния базар в германския град Магдебург снощи. Над 200 са ранените. Все още не е ясно какви са били мотивите на атентатора. Той е психиатър, роден в Саудитска Арабия, критик на исляма. По последни данни е бил под влиянието на наркотици. Нападателят от Магдебург е лекар, роден в Саудитска..
Проходът Петрохан е проходим при зимни условия. 19 машини са ангажирани с поддържане на републиканската пътна мрежа в област Монтана . Четири машини почистват непрекъснато проходd Петрохан. Падналата през нощта снежна покривка е към 10 сантиметра, температурата е около 0 градуса. Няма проблеми с преминаването на автомобили..
30 снегорина чистят в момента улиците и пътищата в Столичната община, а още 140 са на терен в готовност да започнат обработка на пътните платна. Екипите на снегопочистващите фирми работят в планинските райони "Витоша", "Панчарево", както и в район "Овча Купел", където вали интензивно и поради ниските температури снежната покривка се задържа...
Сигнал за бомба в района на централата на БСП на столичната улица "Позитано" е подаден около 11 ч., съобщиха за БНР от пресцентъра на МВР. Участъкът е блокиран и органите на реда извършват проверка за наличието на взривно устройство. От пресцентъра на МВР не потвърдиха дали става дума точно за сградата на партийната централа, нито за..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...