Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодора Панайотова събра в диск 26 родопски песни

Книга и диск с 26 родопски песни
Снимка: личен архив

"Народни песни от Средните Родопи“ е книга и диск с 26 родопски песни, създадени с помощта на Национален Фонд "Култура". Песните са записани от Теодора Панайотова през 1979 година.

"Записът е направен през 1979 година на 15 ноември вкъщи в Чепеларе. Eдна зимна вечер беше се събрал целия род на баща ми - лелите, сестрите на баба ми, които са родени в началото XX век", каза за БНР Теодора Панайотова.

Тя допълни, че при направения запис песните се изпълняват на три гласа.

"Ценното на този запис е, че те не са професионални певици. Те пеят брилянтно, пеят страшно хубаво, пеят на три гласа, но не са народни певици и песните не са обработени. Това е автентичен фолклор. Те пеят песните, които са чували от майка си, баба си, прабаба си", допълни в предаването "Графити по въздуха" Теодора Панайотова.

Теодора Панайотова   Снимка: личен архив


По думите ѝ в диска има много хороводни песни.

"Има много ведри песни, оптимистични, има и тъжни. Не знам защо, но женитбените песни са много тъжни".

Певиците сестри Маринови – Слава, Мария, Галина, снимката е направена през 1989 г. на Рожен   Снимка: личен архив


В една от най-известните родопски песни - химнът на Родопите „Бела съм, бела, юначе“ - планината е целият свят, а моминската красота го е огряла и то не за един кратък миг, а „от изник слонце до заник“ (от изгрев до залез). Единствено не е огряла Карлък (връх в Средните Родопи), защото е бил „в могла отонал“ (в мъгла забулен). Хубостта на момата огрява не една поляна, селце, планина, а света.

В любовните песни също се открива същото светоусещане като това към планината. Любовта е над всичко, над морала и приличието, над нормите и забраните. Влюбеният, красивият човек има право на всичко. Красивата мома има право да люби двама ергени („Велико, дощеро“), да изневери на законния си съпруг („Три етърви“) и всичко ѝ се прощава. Само монахиня не може да стане, защото ще „подпали“ манастира с красотата си („Гергино, моме хубава“).

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40