Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мотоклубове настояват да бъдат приети предложенията им за законодателни промени

Министърът на транспорта Николай Събев подкрепи исканията им

Снимка: Лилия Осойска

Представители на мотоклубове връчиха през седмицата своите искания за промени в пътния закон, за да се намалят злополуките по пътищата. Част от тях са да има предпазна ограда под мантинелите, а максималната скорост на движение на мотоциклетите да бъде приравнена със скоростта на леките автомобили.

Не протест, а мотошествие направиха в центъра на София мотористите. Те настояха да има повече сигурност при пътуване. По думите им промените в законите се предлагат от хора, които не разбират от проблема. Илиян Тодоров, който кара от над 30 години мотор обясни за БНР:

"Не съм съгласен с новите правила, които искат да ни вкарат -  категория  А ограничението на скоростта да е 80 километра, което е абсурдно. Мотористите да карат по-бавно от големите камиони и от автобусите, категория А 1 и А 2 да не се качват на магистрала, категория А1 и А 2 да излизат на републиканската пътна мрежа, извън населено място ограничението да е 70 километра. По тези пътища също се движат тежки автомобили и ограничението е 90 километра в час, което ни права потенциални жертви".

Теодора заяви:

"Нека да се види кои са конфликтните точки, защото мотористите сме най-уязвими в тези нарушения на правилата. Другото, което да се разреши е движение в бус лентата. В много държави това е направено".  

Владимир Тодоров от Българска асоциация на пострадали при катастрофи каза, че исканията на мотористите са справедливи:

"Това са резонни искания. В момента тече обществено обсъждане на Закона на движение по пътищата и тези справедливи искани трябва да бъдат разгледани от депутатите и да бъдат приети". 


Министърът на транспорта Николай Събев се качи на мотора си и символично поведе шествието.

"Най-реалното, което сега може да се направи е да се допусне мотористите да ползват бус лентата".

35-тима мотористи са загинали през 2019-та по пътищата. При 408 катастрофи. 501 са били произшествията през 2020-та г. със 31 загинали мотористи. През 2021-ва загиналите на мотор само в София са 9 човека. Медийни публикации разкриват, че от началото на тази година в страната ни има около 9 има мотористи. Тази седмица приключи общественото обсъждане на предложените промени в Закона за движение по пътищата. Сред предложенията са скоростта на магистралите да стане 130, а не 140, както е сега. В промените са заложени по-високи глоби за превишена скорост, неправилно паркиране и липса на документи. Предлага се и отпадането на стикерите за „Гражданска отговорност", както и синият талон на автомобила.

След общественото обсъждане предложенията трябва да минат и през комисии. Преди да бъдат приети в пленарната зала. Министърът на транспорта Николай Събев каза, че и той има предложения за законодателни промени:

"Ние също от страна на Министерството на транспорта и съобщенията имаме доста неща, които искаме да бъдат вкарани в закон. Имаме неща, които считаме, че можем да приемем".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01