Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Улица на буквите“ организираха във Велико Търново

На Самоводската чаршия можете да откриете интерсни книги и сувенири

„Улица на буквите“ във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Чаршията на занаятчиите във Велико Търново се превърна в улица на буквите. Инициативата е на сдружение „Самоводска чаршия“ и се провежда за първи път. Пред работилниците и дюкяните на майсторите са поставени големи букви, от които посетителите трябва да разгадаят какво е посланието и ще получат подарък. На площада до къщата-музей на Емилиян Станев на чаршията своите последни заглавия представят няколко български издателства.
„Улица на буквите“ във Велико Търново     Снимка: Здравка Маслянкова
Глъчката от туристи и посетители на Самоводската чаршия във Велико Търново се завърна след пандемията, но улицата на занаятите в старопрестолния ни град е с необичаен дух, защото се превърна в улица на буквите, като пред всеки от дюкяните и занаятчийските работилници са поставени огромни букви. Инициативата е на местните майстори, за да се отдаде почит на братята Кирил и Методий, разказва Красимир Сивов, председател на сдружение „Самоводска чаршия“:

„Кой празник идва - 24 май, единственият и най-хубав празник за България, това е нашата националност, нашата писменост и това мероприятие трябва да се проведе сега и на това място. Майсторите ще се включат в „Улица на буквите“. Тези букви не са случайни по улицата, те образуват едно словосъчетание. Всеки, който отгатне това словосъчетание, и сподели нашата публикация във Фейсбук, ще получи персонален подарък от всеки един майстор на чаршията“.
Самоводската чаршия във Велико Търново    Снимка: Здравка Маслянкова

Времената бяха трудни, но духът на буквите носи радостта, върна ни усмивките - и на нас, и на хората, споделят майсторите от Самоводската чаршия:

„Звездан Ранев, майстор съм на художествена изработка на накити. Опитваме се да популяризираме чаршията и това е едно от мероприятията, които измислихме за 24 май - „Улица на буквите“. Много е трудно за занаятчиите в последно време, няма наследственост, особено на по-архаичните занаяти“.

„Майстор Петър съм, дърворезбар, скулптор. По-празнично е, да се разведрим, да видим книгите, авторите, приятна обстановка, хубави шатри с хубава литература, весели хора, ей това създава настроението“.   

По време на инициативата „Улица на буквите“ са организирани няколко работилници по калиграфия, типография и книговезане за посетителите, разказва Боряна Мочева:

„Наистина ще им е много интересно, защото работим заедно с колеги от Великотърновския университет, Факултета по изобразително изкуство, които също ще покажат как се рисуват буквите, по какъв начин се отпечатват на принципа на типографията, след това от кожарското ателие ще покажем книговезането, с кожна подвързия как се събират отделните части на едно книжно тяло“.   

Самоводската чаршия във Велико Търново     Снимка: Здравка Маслянкова
Трябва да подкрепим българската идентичност, споделя д-р Николай Хрисимов от Великотърновския университет "Свети Кирил и Методий":
 
„Кирило-Методиевото А,Б е славянското. Нашето А,Б е създадено от цар Симеон. Това, което в момента чете целият славянски източноправославен свят, е българското А,Б. Пазим го, обичаме го, опитват се и да ни го присвоят, но виждаме, че има полза и на българска почва нещата да са такива, каквито трябва да бъдат. Трябва силна подкрепа на държавно ниво. Не силна, огромна подкрепа - всякакви проекти от всякакви министерства за това да се издават български книги, независими какви, да се подкрепя българската идентичност“.

На улицата на буквите на Самоводската чаршия е отворен и книжен базар, представят се няколко български издателства. Хората четат, споделят книжарката Стефка Чернева и проф. Красимира Мутафова, управител на университетско издателство:

„Определено четем. Търновци харесват българските автори, което е много хубаво, най-вероятно, защото имат възможност да се срещнат и лично с тях. Освен това търновци харесват доста и историческата тематика“, коментира Чернева.

„Младите хора си запазват интереса към книгите като такива, въпреки епохата на дигитализацията. Една голяма част от нашите периодични издания са дигитализирани, но въпреки това читателите предпочитат книгата, книжния вариант и това много ни радва“, посочи проф. Мутафова.

Има ли интерес към книгата на хартия и има ли бъдеще тя:

„Искрено се надявам, че ще има бъдеще, защото няма нищо по-хубаво да вземеш една хартиена книга, да я отвориш, да се усамотиш някъде и на спокойствие да я прочетеш“.

„Минаха много години и от една страна стана възможно много книги да се появят, а от друга страна трябва човек да съумее да намери това, което иска, а то става трудно в такъв океан от книги“.

Едно съприкосновение с нещо, което няма как да преживееш посредством медии или компютър. Аз съм почитател на хартиената книга“.
Самоводската чаршия във Велико Търново  Снимка: Здравка Маслянкова

Защо според децата буквите са важни:
 
Защото от тях научаваме много, много думички и учим, четем приказки“.

„Без буквите не можем да живеем, защото няма как да четем и да пишем“.

„Без тях не ставаме грамотни и не можем да пишем“.

„Четем книжки, даже в училище дойде една писателка“.

„Книжките ни носят знание и радост“.

„Правят ни много умни“.

„Носят мъдрост и можем да благодарим единствено на двамата братя Кирил и Методий, защото те са написали нашата азбука“. 
Самоводската чаршия във Велико Търново ще е улица на буквите до 24 май, включително.

Самоводската чаршия във Велико Търново

Репортажа можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1-ви декември стартира 10-то юбилейно издание на иницативата "Минута за Коледа"

Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му?  А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в  инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..

публикувано на 01.12.24 в 16:09

Целуната от ангел

Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..

публикувано на 01.12.24 в 07:31
Александрина Милчева

Българската оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високи отличия

Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40