Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Имунната система на обществото и държавата е доста слаба"

Илияна Николова: Трябва да разграничаваме патриотизма от русофилията

"Ние сме националисти дотолкова, доколкото обичаме чужда държава"

Илияна Николова
Снимка: Силвия Великова

Изследване на Фондация "Работилница за граждански инициативи" поставя фокус върху историческия аспект на нагласите на населението у нас спрямо Русия.

Никое от проведените социологически проучвания от началото на войната не обръща поглед назад към историята и образованието по история, каза пред БНР изпълнителният директор на фондацията Илияна Николова. Според нея не е преразгледано съдържанието на митологеми в учебното съдържание.

"Зададохме важни въпроси за това какво знаят българските граждани за историческите отношения, за историята на взаимоотношенията България – Русия. Има изключително важни данни. Българските граждани се образоват през учебниците най-вече в средното образование, които в последните 30 години не са ревизирани и дават невярна представа за взаимоотношенията между България и Русия. Около 10% знаят, че Русия е обявявала война на България."

Големите въпроси за ценностите се разполагат в дефицитите на историческо познание и на гражданско образование, смята Николова.

"Българските граждани не само че смятат, че трябва да се снишат, а на въпрос, който не е особено популярен - над 40% от гражданите смятат, че ако случайно има война в страната, те ще могат да продължат да живеят по същия начин – факт, който трябва да обсъдим. Как е възможно 40%, голяма група от хората да смятат, че могат да продължат да живеят по начина, по който са живели? И, забележете, само 6% от респондентите казват, че биха защитавали родината си с оръжие", коментира Илияна Николова в предаването "Преди всички".

Снимка: БГНЕС

Според Николова имунната система на обществото и държавата е доста слаба.

"Трябва да се опитаме да поведем разговор, в който да разграничаваме патриотизъм от русофилия. В това наше изследване се казва, че любовта към родината минава през любовта към друга държава. Това е уникален факт. Ние сме националисти дотолкова, доколкото обичаме чужда държава. Този разговор е неотменен, трябва да започнем да го водим."

Илияна Николова посочи, че 50% от запитаните се надяват НАТО да ги защитава.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55