Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инсталации и видеомапинг показаха по време на "Lunar Festival of lights"

Ще има второ издание на фестивала

2
Марин Петков
Снимка: Иван Василев

„Още 2015 година, тогава бяхме участвали за пръв път на фестивала на светлините  в Берлин. Тогава спечелихме шампионата за видеомапинг върху Бранденбургската врата. Тогава се зароди тази идея като видяхме каква енергия създава на хората, колко е готино да видиш толкова много тълпи от хора, които се възхищават на изкуството и са заедно и сплотява и представя тази култура по един много интересен начин, това изкуство искам да кажа. През 2018 година, след като спечелихме за втори път шампионата в Берлин на фестивала станахме основен продукционен партньор на този бранд на фестивала, аз арт директор и от тогава, пътувайки в различни държави и градове още по-силно беше желанието в мен да направим нещо за България и за София като наш любим роден град, да позиционираме, да покажем този вид изкуство на софиянци и на гостите на града“, каза за БНР Марин Петков, създател на "Lunar Festival of lights", който се проведе от 6 до 9 май в София.

Той разказа, че по време на фестивала са показани инсталации, видеомапинг върху сградите на галерия „Квадрат 500“ и Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.

„Върху сградата на библиотеката „Св. Св. Кирил и Методий“ гледахме едно шоу, което беше специално посветено на подкрепа на изчезващите видове и посланието там беше доста силно“, допълни за предаването „Понеделник вечер“ Марин Петков.

Проведен е конкурс за творба върху сградата на Националния дворец на културата в София.

„Върху сградата на Народния театър, инсталацията, която беше подкрепена от Столичната община, обединихме всички мапинг студия под мотото „Сияем заедно“. Имахме доста интересни светлинни, скулптурни инсталации, които бяха скрити зад царската градина и НДК“.

Фестивалът на светлините е проведен за пръв път през 2005 година в Берлин.

„Ще има второ издание. Надяваме се нищо да не ни попречи. Целта е да бъде ежегодно събитие, целта е да става все по-голямо и по-голямо“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14