Отбелязваме 110 години от рождението на писателката Яна Язова с истинско име Люба Тодорова Ганчева.
В Златния фонд на БНР се пази запис от 1987 година, в който писателката Елисавета Багряна коментира творчеството на Яна Язова:
„Аз я познавах лично. Тя беше много по-млада от мен и се прояви, когато аз бях име на поетеса българска, тя беше от начинаещите млади поетеси. Тя беше талантлива безспорно“.
Професор Вера Бонева, автор на предговора на книгата на Юлий Йорданов „Перлата на перото“, коментира:
„Може би обобщаващата и най-ясната посока, в която тя се развива е свързана с желанието и амбицията на автора да създаде за съвременния читател един жив образ на Яна Язова и като личност, и като биография, и като присъствие в творческите среди на българското общество до средата на 20 век и като представа в редовете на днешните интелектуалци, които не спират да интерпретират този сложен биографичен разказ за нейната съдба, както и нейните книги във всички жанрове, в които е работила“.
Поетът Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, е автор на предговорите на две от книгите на Юлий Йорданов.
"Той е член на нашия съюз. Един писател, който непрекъснато се утвърждава със своите книги, изследвания, които са много интересни. Той е роден в един от емблематичните градове на България - дунавският град Лом, който е и много аристократичен град. Още в далечната 1856 се основа читалището "Постоянство". Юлий Йорданов успява като духовен златотърсач да търси духовните опори на града и на Северозапада".
Книгата на Юлий Йорданов "Съдба, породена от перото" също е посветена на Яна Язова.
"По това време аз все още не бях открил къщата, в която е родена. Но в един прекрасен 16 декември на 2016 година, в навечерието на Рождество Христово, аз си направих чудесен подарък като в един от документите открих къщата, в която е родена".
На въпрос какво е мястото, което заема професор Александър Балабанов в живота на Яна Язова, Юлий Йорданов отговори:
"Аз мисля, че е огромно това място, защото Балабанов е бил като преподавател уникален учен. Той е имал странен метод на преподаване".
Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика.
Творческата му дейност започва в ломския вестник „Народна трибуна”, на чиито страници печата първите си литературно-критически статии и краеведски изследвания, за да премине по-късно в областните вестници „Септемврийско дело”, „Дело”, „Вселена” и „Монт-прес”. В последния е отговорен редактор и отговорен секретар. Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” на Община Лом, на почетния знак на кмета на Община Лом и на други отличия.
Член е на Съюза на българските писатели и е кореспондент на съюзния вестник „Словото днес”. Член е на Съюза на българските журналисти. Носител е на почетната грамота на Съюза на българските писатели и на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Литературен критик. Двукратен носител на наградата „Перо и меч” на Съюза на запасното войнство на Република България.
През 1988 година издава първата си книга „Северозападната литературна нива”, която вече е библиографска рядкост. От тогава досега е автор на 17 книги с литературна и изкуствоведска критика. Написал е и неиздадената художествено-документална книга „Орелът с ангелската душа” за Дядо Цеко Петков - Воеводата, от чийто род произхожда.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..