Отбелязваме 110 години от рождението на писателката Яна Язова с истинско име Люба Тодорова Ганчева.
В Златния фонд на БНР се пази запис от 1987 година, в който писателката Елисавета Багряна коментира творчеството на Яна Язова:
„Аз я познавах лично. Тя беше много по-млада от мен и се прояви, когато аз бях име на поетеса българска, тя беше от начинаещите млади поетеси. Тя беше талантлива безспорно“.
Професор Вера Бонева, автор на предговора на книгата на Юлий Йорданов „Перлата на перото“, коментира:
„Може би обобщаващата и най-ясната посока, в която тя се развива е свързана с желанието и амбицията на автора да създаде за съвременния читател един жив образ на Яна Язова и като личност, и като биография, и като присъствие в творческите среди на българското общество до средата на 20 век и като представа в редовете на днешните интелектуалци, които не спират да интерпретират този сложен биографичен разказ за нейната съдба, както и нейните книги във всички жанрове, в които е работила“.
Поетът Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, е автор на предговорите на две от книгите на Юлий Йорданов.
"Той е член на нашия съюз. Един писател, който непрекъснато се утвърждава със своите книги, изследвания, които са много интересни. Той е роден в един от емблематичните градове на България - дунавският град Лом, който е и много аристократичен град. Още в далечната 1856 се основа читалището "Постоянство". Юлий Йорданов успява като духовен златотърсач да търси духовните опори на града и на Северозапада".
Книгата на Юлий Йорданов "Съдба, породена от перото" също е посветена на Яна Язова.
"По това време аз все още не бях открил къщата, в която е родена. Но в един прекрасен 16 декември на 2016 година, в навечерието на Рождество Христово, аз си направих чудесен подарък като в един от документите открих къщата, в която е родена".
На въпрос какво е мястото, което заема професор Александър Балабанов в живота на Яна Язова, Юлий Йорданов отговори:
"Аз мисля, че е огромно това място, защото Балабанов е бил като преподавател уникален учен. Той е имал странен метод на преподаване".
Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика.
Творческата му дейност започва в ломския вестник „Народна трибуна”, на чиито страници печата първите си литературно-критически статии и краеведски изследвания, за да премине по-късно в областните вестници „Септемврийско дело”, „Дело”, „Вселена” и „Монт-прес”. В последния е отговорен редактор и отговорен секретар. Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” на Община Лом, на почетния знак на кмета на Община Лом и на други отличия.
Член е на Съюза на българските писатели и е кореспондент на съюзния вестник „Словото днес”. Член е на Съюза на българските журналисти. Носител е на почетната грамота на Съюза на българските писатели и на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Литературен критик. Двукратен носител на наградата „Перо и меч” на Съюза на запасното войнство на Република България.
През 1988 година издава първата си книга „Северозападната литературна нива”, която вече е библиографска рядкост. От тогава досега е автор на 17 книги с литературна и изкуствоведска критика. Написал е и неиздадената художествено-документална книга „Орелът с ангелската душа” за Дядо Цеко Петков - Воеводата, от чийто род произхожда.
Повече можете да чуете в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред..