Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България - дела и документи": Приносът на Борис I за духовното развитие на България

Доц. Георги Николов: Борис I е направил пробив в тогавашната църковна организация

Доц. д-р Георги Николов
Снимка: Лъчезар Цветков

Срeд плеядата на велики фигури в българската история Борис I блести като един от най-големите реформатори. Той е човекът, който определя църковното и просветно развитие на българите.

"В средновековието е било изключително важно не само владеенето на територия, но и присъствието на население в нея. Борис I, идвайки заварва от своите предци една огромна държава, която се простира от средния Дунав до Днепър и Днестър, от Трансилвания на Север до Бяло море на Юг и включва почти цялата историко- географска област - Македония. Тази територия е населена с огромно население. Това население е трябвало да бъде привлечено към управлението, защото в противен случай то би могло да предприеме действия за откъсване на държавата, каквито е имало и по-рано", каза за БНР доц. д-р Георги Николов, преподавател в историческия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски", за дейността на цар Борис I.

На въпрос как Борис I  използва политическото противопоставяне между Рим и Константинопол за българската кауза, свързана с покръстването, доц. Николов отговори:

"Именно там е неговата най-голяма сила, и то не толкова с покръстването, колкото с изграждането на самостоятелна църква".

По думите на доц. Георги Николов Борис I е направил "пробив в тогавашната църковна организация, в тогавашния свят, наричан пентархия в църковно отношение".

"Това ще рече управление на петте църкви - Антиохия, Александрия, Рим и Йерусалим. В Цариград са очаквали, че той ще възобнови старата византийска църковна организация, но това не се е случило и именно затова той се е обърнал към Рим, опитал се е и от там да получи самостоятелност на църквата, но това не се е случило", допълни за предаването "Рано в неделя" доц. Николов.

Според преподавателя със своите действия Борис I е постигнал православното изповедание на българския народ преди 1100 години.


"И досега ние сме православни християни. Ето как за хилядолетие това, което той е направил оказва влияние в нашата история,  това до някаква степен е изградило специфичен наш национален характер. Друг е манталитета на хората в католическа Европа, друг е манталитета на хората в православния свят и разбира се нашите собствени специфики като българи, всичко това до голяма степен се дължи на Борис I".


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03