Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В България има група хора, които не искат Северна Македония да стане член на ЕС"

Даниел Смилов: Ще има популистки опити страната да бъде отклонена от пътя на евроинтеграцията

"Всяка от алтернативите на това управление има всички слабости на сегашното и някои допълнителни"

Даниел Смилов
Снимка: БГНЕС

Финансово страната ни стои добре и запазва шансовете си за присъединяване към еврозоната. Това мнение изрази пред БНР политологът Даниел Смилов.

"Острата съпротива е от маргиналните части на политическото пространство и нови актьори, които навлизат, национал-популисти и т.н. В управляващата коалиция може да има някакви различия, но те са по-скоро тактически, не стратегически. Основни опозиционни партии като ГЕРБ и ДПС също са на ясни позиции по този въпрос. Този широк консенсус трябва да бъде удържан, защото ще имаме популистки опити страната да бъде отклонена от пътя на евроинтеграцията."

"Всяка сложна коалиция в някакъв момент се разпада. Въпросът е колко време ще удържи", коментира Смилов. Той не вижда пред управляващата коалиция непосредствена криза, която да доведе до предсрочни избори или преформатиране, но основното предизвикателство за четирите различни партии с различни интереси е да намерят "обща почва" за по-интензивна законодателна дейност.

Структурно коалицията я поддържат две неща – икономическата стабилност на България и перспективите от еврофондовете от една страна и от друга – "всяка от алтернативите на това управление има всички слабости на сегашното и някои допълнителни".

По темата със Северна Македония и прехвърлянето ѝ към парламента Даниел Смилов смята, че има "възможности за позитивно решение и за двете държави".

"В България има група хора, които просто не искат Северна Македония да стане член на Европейския съюз по някаква причина. Българската позиция като цяло би трябвало да бъде, че от наш стратегически интерес е членството на Северна Македония в ЕС."

ГЕРБ са в сложна позиция по т. нар. македонски въпрос, отбеляза Смилов. След позитивната им роля през 2017 г. за ускоряване на присъединяването на Западните Балкани, от 2019 г. "по някаква причина обърнаха политиката", допълни той. По думите му "време е да се върнат към позицията си от 2017 г."

ИТН е звеното, което трябва да се следи най-внимателно в четворната коалиция, подчерта Даниел Смилов в предаването "Преди всички".

"Това е и партията, която е най-трудно прогнозируема. Те са нова партия, идеологически стоят в центъра и е трудно да бъдат определени. До голяма степен при тях съображенията са от тактическо естество. ИТН трябва да решат дали печелят или губят от поведение, което безспорно създава усещане за голяма несигурност. Коалицията определено губи от това усещане за нестабилност."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15