Американски Ф-35 участват в охрана на въздушното пространство на НАТО от България. Самолетите няма да са базирани за постоянно. Добромир Видев допълва.
Само един Ф-35 е кацнал в авиобаза „Граф Игнатиево“, каза министърът на отбраната Драгомир Заков.
"В рамките на НАТО, различни операции, които текат, са от няколко месеца вече. Самолетът, който кацна в "Граф Игнатиево" днес - Ф-35, американски, е част от операция по Аir Policing на дълга дистанция. Продължават да летят с нашите пилоти в различни видове мисии, включително във въздушното пространство на България. Това не е задължително да бъде мисия, постоянно базирана на българска територия."
В съобщението на Съюзническото въздушно командване на НАТО не се посочва броят самолети. Но Драгомир Заков уточни:
"Те могат да бъдат и повече - може да има един, може да има два едновременно, може да са и три. Тези бройки могат да варират във времето".
Мисията на нидерландските Ф-35 у нас обаче беше предшествана от решение на българското правителство. А в него имаше ограничение за броя – 8 изтребителя, както и срок. Който по думите на Драгомир Заков ще бъде спазен.
Но със сигурност страната ни ще бъде подпомагана от съюзници по различен начин.
В съобщението на базираното в база Рамщайн, Германия, командване се посочва, че разполагането на американски Ф-35 у нас изпълняван „мисия на дълъг обсег до България в подкрепа на дейностите на НАТО за бдителност на източния фланг“.
"Самолетите на Алианса рутинно работят заедно в Черноморския регион, за да усъвършенстват комуникационните умения и да подобрят оперативната съвместимост за бъдещи мисии", се посочва в съобщението.
В края на май трябваше да приключи мисията на четири нидерландски Ф-35 у нас, но в настоящото съобщение се набляга, че американските изтребители са се присъединили към мисията на Нидерландия.
Пред "Хоризонт" във вторник министърът на отбраната Драгомир Заков посочи, че има "много процедури, които позволяват презгранично използване на Air Policing, така че има много варианти".
И че "България ще продължи да бъде подпомагана. Няма да бъде оставена".
Морето изхвърля лилави медузи до остров Евбея. Лилавите медузи са токсични, ужилването от тях е болезнено, предупреждават лекарите. Експерти твърдят, че повишаване на температурата на морската вода и риболовът благоприятстват за появата на лилавата медуза. Тя се счита за едно от най-опасните мекотели в Егейско море. Спасители и рибари..
Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще покаже днес, 20 януари, Енинския ръкопис и Аргировия триод. Те ще бъдат изложени за два часа - от 12:00 до 14:00 ч. Събитието е по повод 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност, съобщават от библиотеката, предаде БТА. Ще има специалисти от НБКМ, на които..
За мен хоризонтът на правителството е година, година и половина, до тогава зависи в какви отношения ще са коалиционните партньори, защото може и там да ескалират отношенията, прогнозира политологът Емил Соколов в интервю пред БНР. "Това, което може да създаде проблем в правителството няма да е геополитиката, защото всички партии са..
Академичната общност на Великотърновския университет почете паметта на свети Евтимий, патриарх Търновски. Преди 22 години в двора на университета започна строежът на храма, носещ името на основателя на Търновската книжовна школа. Църквата вече е с позлатени кубета, остават довършителни работи отвътре и стенописване. В деня на свети Евтимий,..
Петото издание на Софийския икономически форум се провежда днес в София, предаде БТА. Във фокуса на събитието са стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа, посочват от организаторите от Делфийския икономически форум. Ще бъде обсъдена ролята на новата Европейска комисия, взаимодействието със САЩ,..
"Ще е изключително лошо след публикуването на решението на Конституционния съд, ако формациите в Народното събрание излязат и публично не признаят този резултат ." Това мнение изрази пред БНР Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда във връзка с очакваното произнасяне на Конституционния съд по делото, свързано с изборите...
"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура . Разочароващо е, че тази процедура спря по принуда , чрез законодателни изменения". Това мнение изрази пред БНР Иван Демерджиев, бивш правосъден и вътрешен министър, за блокирания избор на Борислав..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..