Две години доброволци не успяват да възстановят с дарения чешми в София, сблъсквайки се с липсата на съдействие от страна на институциите.
"Липсата на развитие по тези случаи е малко повече от година, тъй като все пак и ние имаме процес, който трае някакво време". Това обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Яне Френски от фондация Urbid:
"Започнахме края на август с анонс, че искахме да правим реставрация на тези чешми. Започнахме кампания за събиране на пари за обновяването на чешмите. След това трябваше да се изготви проект за едната чешма, защото тя беше в доста окаяно състояние. За другата чешма просто искахме да направим ремонт, да се подновят частите й и да тръгне да тече".
"Понеже аз съм бегач и минавам често през Борисова градина, исках да възстановим нещо там. За чешмата, която е в район "Изгрев“ всъщност още през есента на 2020 година получихме положително писмо от общината, че ще съдействат с всичко възможно. Когато вече предложихме какво да се прави, което беше през март 2021 година, така и не получихме отговор".
"Относно казуса за район "Изгрев“ не мога да го коментирам, тъй като не съм запознат. Конкретно за Борисова градина там казусът е по-сложен, тъй като Борисова градина е паметник на културата, не само това, а и е резерват на градинско-парковото изкуство, затова всички градински паркови елементи трябва да запазят автентичния си вид и да бъдат възстановени по оригиналния си облик по фотографска или друга архивна статия", отбеляза за "Хоризонт" Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система“:
"В тази връзка ние сме кандидатствали през 2020 година с виза за проектиране, идеен проект сме внесли в Министерство на културата, от което имаме съгласуване. Миналата година кандидатствахме към Оперативна програма "Региони в растеж“ за обновяване на частта в Борисова градина от езерото с лилиите до алея "Яворов“, където предвиждаме възстановяване на всички такива архитектурни и художествени елементи в духа на парка, включително и тази чешма. На територията на парка има шест чешми, от които пет в момента са действащи и една чешма, която е заличена по една или друга причина през годините. Тя също ще бъде възстановена след този ремонт с всичките скулптурни и декоративни елементи, които са в духа на парка".
"От началото на мандата ми въпросната чешма е била ремонтирана два пъти", коментира Делян Георгиев, кмет на район Изгрев:
"Районната администрация не е безразлична към това дали работят чешмите на наша територия или не, но за съжаление последни път след ремонта чешмата издържа точно три дена. Постоянно има вандалски прояви. Аз адмирирам желанието на гражданите да участват активно в живота на града, което е хубаво и благодаря за това. Определено бихме могли да си съдействаме в тази ситуация".
Цялото интервю с Яне Френски, Бойко Благоев, Делян Георгиев и Димитър Данчев можете да чуете от звуковия файл.
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..