Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо две години доброволци не успяват да възстановят с дарения две чешми в София

Снимка: Фейсбук/ Urbid

"Промяната в града идва не само с големите ремонти, но и с малките намеси. Сега е твой ред". Мотото е на платформата Urbid. Понякога обаче административното безхаберие може да блокира и най-добрите дарителски инициативи.

Две години доброволци не успяват да възстановят с дарения чешми в София, сблъсквайки се с липсата на съдействие от страна на институциите.

"Липсата на развитие по тези случаи е малко повече от година, тъй като все пак и ние имаме процес, който трае някакво време". Това обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Яне Френски от фондация Urbid:

"Започнахме края на август с анонс, че искахме да правим реставрация на тези чешми. Започнахме кампания за събиране на пари за обновяването на чешмите. След това трябваше да се изготви проект за едната чешма, защото тя беше в доста окаяно състояние. За другата чешма просто искахме да направим ремонт, да се подновят частите й и да тръгне да тече".

"Всъщност цялата идея стартира през август 2020 година. Тогава се навършиха пет години от смъртта на майка ми и реших по този начин да почета паметта й, вместо да създаваме нещо ново, да възстановим нещо старо, нещо, свързано с града", сподели пред БНР Бойко Благоев, инициатор на идеята:

"Понеже аз съм бегач и минавам често през Борисова градина, исках да възстановим нещо там. За чешмата, която е в район "Изгрев“ всъщност още през есента на 2020 година получихме положително писмо от общината, че ще съдействат с всичко възможно. Когато вече предложихме какво да се прави, което беше през март 2021 година, така и не получихме отговор".


"Относно казуса за район "Изгрев“ не мога да го коментирам, тъй като не съм запознат. Конкретно за Борисова градина там казусът е по-сложен, тъй като Борисова градина е паметник на културата, не само това, а и е резерват на градинско-парковото изкуство, затова всички градински паркови елементи трябва да запазят автентичния си вид и да бъдат възстановени по оригиналния си облик по фотографска или друга архивна статия", отбеляза за "Хоризонт" Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система“:

"В тази връзка ние сме кандидатствали през 2020 година с виза за проектиране, идеен проект сме внесли в Министерство на културата, от което имаме съгласуване. Миналата година кандидатствахме към Оперативна програма "Региони в растеж“ за обновяване на частта в Борисова градина от езерото с лилиите до алея "Яворов“, където предвиждаме възстановяване на всички такива архитектурни и художествени елементи в духа на парка, включително и тази чешма. На територията на парка има шест чешми, от които пет в момента са действащи и една чешма, която е заличена по една или друга причина през годините. Тя също ще бъде възстановена след този ремонт с всичките скулптурни и декоративни елементи, които са в духа на парка".

"От началото на мандата ми въпросната чешма е била ремонтирана два пъти", коментира Делян Георгиев, кмет на район Изгрев:

"Районната администрация не е безразлична към това дали работят чешмите на наша територия или не, но за съжаление последни път след ремонта чешмата издържа точно три дена. Постоянно има вандалски прояви. Аз адмирирам желанието на гражданите да участват активно в живота на града, което е хубаво и благодаря за това. Определено бихме могли да си съдействаме в тази ситуация".

Цялото интервю с Яне Френски, Бойко Благоев, Делян Георгиев и Димитър Данчев можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59