Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умеем ли да разбираме проблемите на децата днес?

Снимка: УНИЦЕФ

Умеем ли да разбираме проблемите на децата днес? Все повече родители търсят помощ от психолози, защото техните деца, забили поглед в телефоните си, се отдалечават от тях. 

Технологиите са променили начина на общуване между деца и родители, смята доц. Анелия Рангелова, психолог и преподавател в Педагогическия колеж в Плевен:

"Уменията на децата днес са свързани със сложно съчетаване между IT технологиите и живия контакт, който е ощетен. ... Именно тези технологии позволиха на децата по време на пандемията да запазят контактите помежду си. Има една много сериозна грешка в част от родителите - пресиленото демонизиране на ролята на IT технологиите като нещо опасно за децата и те се опитват да ги лишат от тази среда, която е естествена за тях. Тогава има голям риск тези деца да бъдат изолирани от връстниците си. Да се затворят и тяхната социализация да пострада". Доц. Анелия Рангелова

По думите на психолога е важна "дозата", в която ще се позволи на децата да използват различни технологични инструменти:

"IT технологиите се нуждаят не от забрана, а от контрол. Дигиталните умения на децата трябва да се развиват целенасочено. ... Технологиите не пречат децата да бъдат обучавани в различни форми на ефективно общуване, свързани най-вече с работа в екип".

Доц. Анелия Рангелова подчерта, че информацията, която децата получават през технологичните устройства, може да бъде обработена, когато детето е научено да мисли критично, да сравнява и да взема решения.

"Детето трябва да усеща, че родителите се интересуват от неговия виртуален живот. Трябва да разберат какво преживява детето във виртуалния свят и как този свят да бъде свързан с реалния. И двата варианта са неприемливи - заместване на реалното общуване с виртуално такова или пълната изолация на детето от съвременните методи и технологии, които дават реална възможност да се свързваш с целия свят. Проблемът е в присъствието на родителите в този сложен процес на съчетаване на виртуалното с реалното". 

Психологът сподели наблюдения от практиката си и посочи, че в голяма част от случаите проблемни са родителите, които осигуряват на децата си всичко, но подценяват общуването с тях и най-вече не изслушват своите деца:

"Проблемите на децата са породени от емоционалната отхвърленост. ... Те трябва да се научат да разбират света на децата, а не да очакват от децата да разбират света на възрастните". 

Да влезем в света на децата, но не с взлом, а с любов, призова доц. Анелия Рангелова.

Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49