Той припомни, че промените са внесени заради исторически ниската избирателна активност на последните избори, което води до делегитимация на избраните органи, а "една от съществените причини е машинното гласуване".
"Машините имат своя принос, своя плюс – че няма недействителни бюлетини, но когато се сложи на везната броят недействителни бюлетини и исторически ниската избирателна активност, следва да се направи този анализ, който направихме. Затова върнахме възможността алтернативно – който желае и с хартия", коментира Попов в предаването "Преди всички".
В проекта тъмните стаички се премахват, за да се ограничи възможността на контролиран вот. Тайната на вота се запазва, но няма как човек да извади телефон или друго средство и да заснеме как гласува, поясни той.
Филип Попов смята, че при смесения вариант – и машинно, и хартиено гласуване, могат да се "парират минусите и на двете".
"Няма безкрайно коректно решение. Винаги ще има някакъв негатив."
Проектът е минал през коалиционен съвет, към настоящия момент няма подкрепа от останалите коалиционни партньори.
"Не сме говорили нито с ГЕРБ, нито с ДПС по отношение на Изборния кодекс. Не знам те как ще гласуват, нито "Възраждане."
Темата не е част от коалиционното споразумение, уточни Филип Попов.
"Не сме нарушили по никакъв начин коалиционното споразумение."
Във връзка с предложените от ИТН промени в законодателството за референдумите Филип Попов посочи, че това е "специфичен закон с доста сериозни последици при евентуална промяна в него".
Според него общественото мнение за Северна Македония е ясно и не е нужно да се харчат пари да се прави референдум, за какъвто намекна президентът Румен Радев в коментара си за посещението на премиера във Франция.
Цялото интервю с Филип Попов слушайте в звуковия файл.
Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..
Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Несъгласни сме с цялостната външна политика на България спрямо Израел . Това каза пред БНР Камал Догмуш, член на УС на Сдружението на палестинците в..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
"Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър..