ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия, известни като групата "ОПЕК +" се договориха в четвъртък да ускорят производството на петрол през юли и август, тъй като лидерът на картела - Саудитска Арабия изглежда се подчини на натиска на САЩ да допринесе за ограничаване на ръста на цените на суровия петрол, който заплашва да стопира световния икономически растеж, съобщават "Файненшъл таймс" и Ройтерс.
Картелът заяви, че ще увеличи общото си производството с по 648 000 барела на ден през юли и през август, спрямо досегашните ежемесечни увеличения с около 432 000 барела на ден.
Този ход идва само дни, след като ЕС се съгласи да наложи частична забрана за вноса на руски петрол, която забрана да влезе в сила по-късно тази година, задълбочавайки опасенията от глобален енергиен недостиг на фона на продължаващата руска военна инвазия в Украйна.
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, двата водещи производителя в рамките на ОПЕК, вероятно ще отговарят за по-голямата част от увеличените доставки за следващите два месеца, като Рияд сигнализира по-рано, че е готов да увеличи производството, за да преодолее евентуалния производствен недостиг на Русия.
Одобреното увеличение на петролното производство с 648 000 барела на ден е първото, отклонение на формата "ОПЕК +" от предварително договорения план за постепенно повишаване на производството и идва след месеци на американска дипломация на високо ниво за възстановяване на отношенията между Рияд и Вашингтон, отбелязва "Файненшъл таймс".
Високопоставен служител на администрацията каза, че САЩ "приветстват решението на ОПЕК и Саудитска Арабия, което беше правилният ход в точното време".
Остава обаче да се види дали това по-голямо от планираното увеличение на производството ще бъде достатъчно, за да успокои петролните пазари, които се покачиха до най-високото ниво от десетилетие, откакто Русия нахлу в Украйна, разпалвайки инфлационен натиск по целия свят.
Следващата среща на страните производителки от "ОПЕК +" ще се проведе на 30 юни.
Подкрепата за Атанас Атанасов е свързана с подкрепа за Бойко Борисов като кандидат за премиер, но всичко може да бъде решено с преговори. Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов, заместник-председател на партия ГЕРБ, като добави: "Появата на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е някакъв шанс да започнем..
Странно е - без условия за подкрепа за премиер, от ГЕРБ да дават подкрепа за кандидат на БСП, а да не дават такава за кандидат на "Демократична България". Това заяви пред БНР Божидар Божанов от "Да, България" – част от коалицията ПП-ДБ, относно блокирания избор на председател на Народното събрание. И осмият опит - без успех: НС още е без..
Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща, върховният представител по външната политика Кая Калас и еврокомисарят по разширяването Марта Кос са на визита в Киев, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Това става в първия ден от встъпването на новата Комисия в длъжност. Предвидени са срещи с президента Володимир Зеленски и други официални..
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...