"Преговорите замряха, но и от двете страни нямат желание да провеждат такива преговори. Русия започна да постига частични победи на бойното поле. Путин успя да консолидира руската армия, да я свие в юмрук. Тази битка вече се води град за град. Докато има такива частични победи, Русия няма да иска да започне преговорите. Що се касае до Украйна, те също очакват да спечелят този конфликт. С въвличането на все по-тежки и далекобойни оръжия Украйна ще се стреми да нанася по-тежки поражения на руската армия".
Русия ще използва и прехраната като оръжие, коментира бившият дипломат.
По думите му колкото повече оръжие на руската армия се похабява и унищожава в Украйна, толкова повече Русия използва и други оръжия – например енергийни, за оказване на натиск.
Русия показва мускули в целия бивш Съветски съюз. Военната ѝ дестабилизация ще намали възможността ѝ да влияе в региона, което ще доведе до разместване на балансите, посочи Милен Керемедчиев в предаването "Преди всички".
Той акцентира върху затъване в конфликта в Украйна, защото Москва ще трябва да задържи и укрепи завладените територии, а Киев ще премине в партизанска борба и сравни това с афганистанския сценарий.
България не е в списъка на топ 20 на държавите, които Украйна смята, че са ѝ помогнали, подчерта Милен Керемедчиев.
"Ние влязохме в списъка на неприятелските държани на Русия, а от друга страна не сме в приятелския списък на държавите, които помагат на Украйна. България изтърва и този шанс – българската икономика, българските предприятия да участват в следвоенното възстановяване на Украйна. (…) Това е много важен аспект, защото рано или късно войната ще свърши. Дали Украйна ще остане във вида, в който е, трудно може да се каже – по-скоро части от нея ще бъдат загубени за много дълъг период от време, ако не и завинаги, но възстановяването на Украйна е много важен следващ аспект".
Изявление като това на Калина Константинова за бежанците, на ниво вицепремиер, е и личен удар и към премиера, смята Керемедчиев.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..