Над 1500 деца от цялата страна се събраха във Велико Търново за двудневния празник на толерантността. Детският ромски фестивал "Отворено сърце" дава възможност на децата да покажат фолклора и традициите на своите етноси. За първи път участва мобилна дигитална, образователна лаборатория, създадена от ученици и учители. Част от фестивала е кръгла маса на тема "Ромската култура в образованието: мост между поколенията, между традиционното и модерното", която е посветена на 20 години от създаването на центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".
За 17-а година фестивалът, организиран от център "Амалипе", се превърна в работещ модел на интеграция и толерантност, в чиято основа са децата, младите хора, образованието и опознаването на различните култури на етносите.
За интеграцията и мечтите си ромските момичета споделиха:
"В нашето училище има разбиране между нас, не е като да се подиграваме или единият да е повече от другия".
"Не се караме, не се бием, разбираме се, играем си заедно, винаги сме заедно, помагаме си, общуваме".
"Не ни е трудно, справяме се, благодарение на учителките, те ни помагат".
"Да завършим училище – това ни е първата цел, аз искам да уча за медицинска сестра".
"Аз искам да стана ръководител по народни танци, защото аз съм от ромски произход, обаче българското в България не се поддържа толкова и трябва някой да се захване".
Един от добрите примери за подражание е студентът по биология и ромски медиатор Бойчо Койчев от садовското село Караджово:
"Това, което съм наследил от моите учители, се старая да го предам и на моите деца. Когато виждат тези деца, че един от тяхната махала е стигнал до еди-кое ниво, някак си те се стимулират, мотивират да продължат своето образование".
Проблемът с ранните бракове започва да се преодолява, но децата продължават да отпадат от училище, коментира Бисерка Димитрова, педагогически съветник в училището в сливенското село Сотиря:
"Проблемът е в държавата, не толкова в училището, както много често се опитват да хвърлят вината, защото учителите правим всичко по силите си. Те следват един модел, който наблюдават всеки ден, особено в по-малките села, в по-малките махали. Трудно може да бъде избегнато, когато няма фрапантни наказания, които да ги стреснат и да им покажат, че това е нередно".
Когато има желание, нещата се случват, показаха учениците и учителите от Професионалната гимназия по селско стопанство в град Суворово. Те са направили от стар училищен автобус пътуваща медицинска и образователна лаборатория за възрастните и децата от малките населени места, разказа учителят Владимир Иванов:
"Решихме, че можем да направим една подвижна медицинска лаборатория, която да достига до точно такива хора с цел да получат медицински преглед. В лабораторията има кантар, термометър, апарат за кръвно налягане, оксиметър, ЕКГ апарат. Имаме връзка с дежурен лекар, с дежурен психолог и социален работник. После решихме да го надградим и да се концентрираме върху учениците".
"Аз съм Даниел Иванов от Суворово. Като цяло е направено като подвижно училище за подпомагане на деца, които нямат достъп до образователни услуги в техните населени места. Могат да ползват изнесено учебно място".
В образователния процес с ромите е постигнат огромен напредък, коментира председателят на център "Амалипе" Деян Колев:
"Тръстът за социална алтернатива популяризираха национално представително проучване, което показа, че в сравнение с 2011 година, когато е имало аналогично проучване, ромите, които са с висше образование, са се увеличили 6 пъти, а ромите със средно образование – два пъти. Това е само в рамките на 8 години. Ние също от център "Амалипе" виждаме това на терен от година на година. На този фронт специално се постигат много неща. Тук остава въпросът дали това се случва благодарение на официалните политики за интеграция или въпреки тях. Основно се случва благодарение на обективните процеси на модернизация в ромската общност".
Участниците във фестивала "Отворено сърце" тази вечер ще преминат в шествие по централната улица на Велико Търново. Проявата е под надслов "Да превърнем езика на омразата в език на толерантността".
снимки: Здравка Маслянкова
Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни отказа на депутатите от парламентарната група да се регистрират при проверка на кворума в Народното събрание днес с липсата на ясни и прозрачни правила на процедурите. Според него стабилността на кабинета е под въпрос: "Ние в избор на регулатори по партиен признак и квота няма да участваме и няма да..
Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев. Магистратът е на съд за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да има..
Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд. Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona. Единната..
" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..
Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено. Възстановено е подаването на ток за всички населени места, а и пътищата са проходими. Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ)..
През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..