"Една година мина от оповестяването на санкционираните по "Магнитски" и можем да кажем категорично, че има институционален и чисто юридически проблем. Междувременно ВАС окончателно постанови, че решението на служебното правителство за създаването на т. нар. български разширен списък по закона "Магнитски" е нищожно. В момента имаме чисто юридически проблем, че някакви имоти на хора, които са били прехвърлени, са на пазара на недвижими имоти. Има юридически проблем и той е като цъкаща бомба, която може да избухне. Институционалният проблем е изключително важен, защото се оказа, че няма българска институция, която да се произнесе адекватно по темата. Няма институция, която да пише на американската страна и да получи отговор".
Това каза в предаването "Политически НЕкоректно" журналистът Николай Стайков, част от Антикорупционния фонд, автор на разследването "Осемте джуджета".
Той подчерта, че "въпросният списък (български разширен списък по закона "Магнитски" - б.р.) е важен, защото нямаме работещи антикорупционни институции и финансово разузнаване".
Според журналиста категорично трябва да има законодателно решение на това, което няма обаче да замести нуждата от работещи институции, контролиращи финансовите потоци и разследващи корупционни престъпления:
"Въпросният списък оправдава действия, които искат да решат практически проблем в инфраструктурата на контрола върху мръсните пари".
Като член на Антикорупционния фонд, една от организациите, поканени да помагат в първоначалния етап за събиране на информация преди излизането на санкционния списък по "Магнитски", Николай Стайков заяви, че няма информация за втора "порция" на санкционирани българи от Държавния департамент на САЩ:
"Не очаквам през една година да се появяват български имена. В момента има напрежение по темата "Магнитски" от предприемчиви адвокати, които ходят и продават услугите си".
Стайков коментира пред БНР още, че в ДАНС "продължава същото бездействие и невключване в някакъв вид антикорупционни разследвания, които виждахме години назад" и припомни твърдението на депутата от ДПС Йордан Цонев, че "Делян Пеевски (един от санкционираните по "Магнитски" - б.р.) е чист според проверката на ДАНС, на което нямаше никакъв коментар от ДАНС дали това е така".
Той допусна, че управляващата коалиция "не иска да се изпокарва с президента Румен Радев и затова не иска смяна на шефа на ДАНС".
По думите му при корупция при обществени поръчки са много важни НАП и финансовото разузнаване, които са спомагателни антикорупционни органи.
"Най-големите грешки на сегашното управление, за които те вече плащат политическа цена, са, че те не могат да докажат основната си теза и причина, поради която са заедно - да изчегъртат предишния корупционен модел. Имат две победи - "Хемус" и това, което стана на "Капитан Андреево". Но не е това нещото, което се очаква, ако имаме работещи институции. Очаква се ББР, "Турски поток", газовите проекти", коментира още журналистът.
КПКОНПИ може да направи доста неща, но не може да замести прокуратурата, подчерта той и изказа предположение:
"Поради изключителната му важност е напълно вероятно да има вътрешен саботаж в липсата на избор на шеф на Антикорупционната комисия или изключителна политическа неопитност".
Интервюто на Силвия Великова с Николай Стайков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.
От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия. Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон". Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..
Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..
Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..
" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ". Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..
Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..
" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...
В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя. Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..