"Една година мина от оповестяването на санкционираните по "Магнитски" и можем да кажем категорично, че има институционален и чисто юридически проблем. Междувременно ВАС окончателно постанови, че решението на служебното правителство за създаването на т. нар. български разширен списък по закона "Магнитски" е нищожно. В момента имаме чисто юридически проблем, че някакви имоти на хора, които са били прехвърлени, са на пазара на недвижими имоти. Има юридически проблем и той е като цъкаща бомба, която може да избухне. Институционалният проблем е изключително важен, защото се оказа, че няма българска институция, която да се произнесе адекватно по темата. Няма институция, която да пише на американската страна и да получи отговор".
Това каза в предаването "Политически НЕкоректно" журналистът Николай Стайков, част от Антикорупционния фонд, автор на разследването "Осемте джуджета".
Той подчерта, че "въпросният списък (български разширен списък по закона "Магнитски" - б.р.) е важен, защото нямаме работещи антикорупционни институции и финансово разузнаване".
Според журналиста категорично трябва да има законодателно решение на това, което няма обаче да замести нуждата от работещи институции, контролиращи финансовите потоци и разследващи корупционни престъпления:
"Въпросният списък оправдава действия, които искат да решат практически проблем в инфраструктурата на контрола върху мръсните пари".
Като член на Антикорупционния фонд, една от организациите, поканени да помагат в първоначалния етап за събиране на информация преди излизането на санкционния списък по "Магнитски", Николай Стайков заяви, че няма информация за втора "порция" на санкционирани българи от Държавния департамент на САЩ:
"Не очаквам през една година да се появяват български имена. В момента има напрежение по темата "Магнитски" от предприемчиви адвокати, които ходят и продават услугите си".
Стайков коментира пред БНР още, че в ДАНС "продължава същото бездействие и невключване в някакъв вид антикорупционни разследвания, които виждахме години назад" и припомни твърдението на депутата от ДПС Йордан Цонев, че "Делян Пеевски (един от санкционираните по "Магнитски" - б.р.) е чист според проверката на ДАНС, на което нямаше никакъв коментар от ДАНС дали това е така".
Той допусна, че управляващата коалиция "не иска да се изпокарва с президента Румен Радев и затова не иска смяна на шефа на ДАНС".
По думите му при корупция при обществени поръчки са много важни НАП и финансовото разузнаване, които са спомагателни антикорупционни органи.
"Най-големите грешки на сегашното управление, за които те вече плащат политическа цена, са, че те не могат да докажат основната си теза и причина, поради която са заедно - да изчегъртат предишния корупционен модел. Имат две победи - "Хемус" и това, което стана на "Капитан Андреево". Но не е това нещото, което се очаква, ако имаме работещи институции. Очаква се ББР, "Турски поток", газовите проекти", коментира още журналистът.
КПКОНПИ може да направи доста неща, но не може да замести прокуратурата, подчерта той и изказа предположение:
"Поради изключителната му важност е напълно вероятно да има вътрешен саботаж в липсата на избор на шеф на Антикорупционната комисия или изключителна политическа неопитност".
Интервюто на Силвия Великова с Николай Стайков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..