Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти и граждани предупреждават за вредата от тютюнопушеното

Снимка: Павел Антонов

В деня без тютюнев дим-31 май в двора на университетската специализирана  болница по активно лечение по онкология в София бяха засадени 10 дръвчета, тъй като  тази година се навършват 10 години от  въвеждането на  забраната за пушене на обществени места.

"Баща ми почина от рак на белия дроб. Това се случи преди две години, след като пушеше интензивно над 40 години". каза за БНР Никола Рахнев от Гората.бг в Международния ден без тютюнев дим.

За да заострят вниманието на обществото към проблема с цигарите в столичната онкологична болница се събраха представители на властта, лекари, природозащитни и здравни организации, студенти по медицина.

"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете".

Любен Яков и Антоана Гочева от Асоциацията на студентите-медици в България мотивираха своето участие в Деня без тютюнев дим.

"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на доста по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете. Тук сме с тази цел, за да кажем, че има значение, че трябва много рано да се спрат или въобще да не се започва".

За вредата от тютюнопушенето върху човешкото здравето се знае и се алармира отдавна. Но какво е въздействието на този така вреден навик върху околната среда? Ето малко фактите: За производството на една цигара са необходими приблизително 4 литра вода. Един пушач, който пуши около 1 кутия цигари на ден, може да спести до 74 литра вода за 1 ден, ако се откаже от пушенето. И още малко числа: за направата на 300 цигари е необходимо едно цяло дърво.

Тези числа са изведени от последния доклад на Световната здравна организация със заглавие „Тютюнът: отрова за нашата планета“.

"Тази тематика, с която СЗО излезе, ние трябва да разберем, че тютюнопушенето, производството на тютюн носи вреда върху човешкото, здраве и за околната среда".

Каза директорът на Националния център за обществено здраве и анализи проф. Пламен Димитров. От Световната здравна организация призовават да се налага екологичен данък на производителите, дистрибуторите и потребителите на тютюн по цялата верига на доставки за въглеродни емисии, замърсяване на въздуха и други екологични разходи. Още от предписанията на организацията сподели д-р Маша Гавраилова от "България без дим".

"Да се обърнем към тютюнопроизводителите, да заменят тютюневите култури с други".

И за тези, които не са устояли на поканата „Да изпушим по една цигара.“ Напомняме:

"Аз като акушер гинеколог мога да ви кажа, че ракът на маточната шийка се среща значително по-често при пушачи", допълни Стефан Константинов, директор на най-голямото специализирано лечебно заведение".


Още една стряскаща статистика изложи Павел Антонов, съучредител на гражданска инициатива „България без дим“ и член на „Коалицията за живот без тютюнев дим“.

"България има водещ резултат при тютюнопушенето при подрастващи в определена възрастова група. Между 14 и 16 години момичетата в България пушат повече от момчетата, което е безпрецедентно в европейски план".

Да припомним все пак, че освен черната статистика вече има направени първи стъпки в правилната посока. Една от тях е забраната за пушене на закрито.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостиа Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01