В деня без тютюнев дим-31 май в двора на университетската специализирана болница по активно лечение по онкология в София бяха засадени 10 дръвчета, тъй като тази година се навършват 10 години от въвеждането на забраната за пушене на обществени места.
За да заострят вниманието на обществото към проблема с цигарите в столичната онкологична болница се събраха представители на властта, лекари, природозащитни и здравни организации, студенти по медицина.
"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете".
Любен Яков и Антоана Гочева от Асоциацията на студентите-медици в България мотивираха своето участие в Деня без тютюнев дим.
"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на доста по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете. Тук сме с тази цел, за да кажем, че има значение, че трябва много рано да се спрат или въобще да не се започва".
За вредата от тютюнопушенето върху човешкото здравето се знае и се алармира отдавна. Но какво е въздействието на този така вреден навик върху околната среда? Ето малко фактите: За производството на една цигара са необходими приблизително 4 литра вода. Един пушач, който пуши около 1 кутия цигари на ден, може да спести до 74 литра вода за 1 ден, ако се откаже от пушенето. И още малко числа: за направата на 300 цигари е необходимо едно цяло дърво.Тези числа са изведени от последния доклад на Световната здравна организация със заглавие „Тютюнът: отрова за нашата планета“.
"Тази тематика, с която СЗО излезе, ние трябва да разберем, че тютюнопушенето, производството на тютюн носи вреда върху човешкото, здраве и за околната среда".
Каза директорът на Националния център за обществено здраве и анализи проф. Пламен Димитров. От Световната здравна организация призовават да се налага екологичен данък на производителите, дистрибуторите и потребителите на тютюн по цялата верига на доставки за въглеродни емисии, замърсяване на въздуха и други екологични разходи. Още от предписанията на организацията сподели д-р Маша Гавраилова от "България без дим".
"Да се обърнем към тютюнопроизводителите, да заменят тютюневите култури с други".
И за тези, които не са устояли на поканата „Да изпушим по една цигара.“ Напомняме:
"Аз като акушер гинеколог мога да ви кажа, че ракът на маточната шийка се среща значително по-често при пушачи", допълни Стефан Константинов, директор на най-голямото специализирано лечебно заведение".Още една стряскаща статистика изложи Павел Антонов, съучредител на гражданска инициатива „България без дим“ и член на „Коалицията за живот без тютюнев дим“.
"България има водещ резултат при тютюнопушенето при подрастващи в определена възрастова група. Между 14 и 16 години момичетата в България пушат повече от момчетата, което е безпрецедентно в европейски план".
Да припомним все пак, че освен черната статистика вече има направени първи стъпки в правилната посока. Една от тях е забраната за пушене на закрито.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..