Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти и граждани предупреждават за вредата от тютюнопушеното

Снимка: Павел Антонов

В деня без тютюнев дим-31 май в двора на университетската специализирана  болница по активно лечение по онкология в София бяха засадени 10 дръвчета, тъй като  тази година се навършват 10 години от  въвеждането на  забраната за пушене на обществени места.

"Баща ми почина от рак на белия дроб. Това се случи преди две години, след като пушеше интензивно над 40 години". каза за БНР Никола Рахнев от Гората.бг в Международния ден без тютюнев дим.

За да заострят вниманието на обществото към проблема с цигарите в столичната онкологична болница се събраха представители на властта, лекари, природозащитни и здравни организации, студенти по медицина.

"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете".

Любен Яков и Антоана Гочева от Асоциацията на студентите-медици в България мотивираха своето участие в Деня без тютюнев дим.

"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на доста по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете. Тук сме с тази цел, за да кажем, че има значение, че трябва много рано да се спрат или въобще да не се започва".

За вредата от тютюнопушенето върху човешкото здравето се знае и се алармира отдавна. Но какво е въздействието на този така вреден навик върху околната среда? Ето малко фактите: За производството на една цигара са необходими приблизително 4 литра вода. Един пушач, който пуши около 1 кутия цигари на ден, може да спести до 74 литра вода за 1 ден, ако се откаже от пушенето. И още малко числа: за направата на 300 цигари е необходимо едно цяло дърво.

Тези числа са изведени от последния доклад на Световната здравна организация със заглавие „Тютюнът: отрова за нашата планета“.

"Тази тематика, с която СЗО излезе, ние трябва да разберем, че тютюнопушенето, производството на тютюн носи вреда върху човешкото, здраве и за околната среда".

Каза директорът на Националния център за обществено здраве и анализи проф. Пламен Димитров. От Световната здравна организация призовават да се налага екологичен данък на производителите, дистрибуторите и потребителите на тютюн по цялата верига на доставки за въглеродни емисии, замърсяване на въздуха и други екологични разходи. Още от предписанията на организацията сподели д-р Маша Гавраилова от "България без дим".

"Да се обърнем към тютюнопроизводителите, да заменят тютюневите култури с други".

И за тези, които не са устояли на поканата „Да изпушим по една цигара.“ Напомняме:

"Аз като акушер гинеколог мога да ви кажа, че ракът на маточната шийка се среща значително по-често при пушачи", допълни Стефан Константинов, директор на най-голямото специализирано лечебно заведение".


Още една стряскаща статистика изложи Павел Антонов, съучредител на гражданска инициатива „България без дим“ и член на „Коалицията за живот без тютюнев дим“.

"България има водещ резултат при тютюнопушенето при подрастващи в определена възрастова група. Между 14 и 16 години момичетата в България пушат повече от момчетата, което е безпрецедентно в европейски план".

Да припомним все пак, че освен черната статистика вече има направени първи стъпки в правилната посока. Една от тях е забраната за пушене на закрито.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостиа Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49