Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резиденция Баба" - как да осмислим опита от градежа на старите селски къщи днес

Снимка: Надежда Сучева
"За мен е важно всеки елемент от културата да се съхрани, да се запази. В селото има културни елементи, които не се срещат в големия град. Надявам хората да пътуват повече по тези места и ако не можем да ги съхраним, поне да имаме свидетелства за тях, да ги добавим поне като памет“. Това са думи на Нели Найденова – посетителка на Премиерата на влога "Архитектурни съкровища на село“ на двете млади архитекти Надежда Сучева и Елена Стойчева.
Събитието се състоя в неделя в новото арт пространство на София - "Топлоцентрала“. Северозападна и централна България са местоположенията на селата, които Надежда и Елена посещават в рамките на проекта. В област Велико Търново са привлечени от къщите в Килифарево, Пчелище и Капиново. В Крайдунавския регион посещават Далейна и Ново село, разположени във Видинска област. Долно и Горно Озирово край Вършец избират случайно.

"Бъдещето принадлежи на провинцията", казва Надежда, цитирайки световноизвестния датски архитект и урбанист Рем Куулхас. Той открива, че докато всички погледи са били фокусирани върху развитието на града, значимите процеси в селата са останали незабелязани.

Паметта за българите, живели в малки общности, пръснати по всички краища на страната в началото на миналия век, все още не е напълно изчезнала. Разрушаващите се къщи и отиващите си възрастни хора са последните острови на "живата памет“ за някогашната ни културна идентичност.


Ако "Архитектурни съкровища на село“ е инициатива с откривателски заряд и засега несигурно развитие, "Резиденция баба“, от която той е част, е устойчив проект, който вече 7 години свързва млади хора от градовете с възрастни хора от селата.

Каква е концепцията зад този проект, разказва Йоана Стоянова:

"Основното нещо, което правим, са едномесечни резиденции. По време на тях млади хора от градовете живеят в домакинствата на възрастни хора от села. Въпреки че ние често си мислим, че намаленият достъп до култура, намаленият достъп до здравеопазване, малките пенсии за възрастните хора на село е най-проблемно, те са ни казвали, че присъствието и общуването с хора за тях е най-важно".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Виктория Петрова.
Премиера на влога
Публиката на премиерата на влога „Архитектурни съкровища на село“

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44