Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискът от съдечен удар при мъжете в България е 8 пъти по-голям, отколкото при мъжете във Франция

Снимка: Pixabay

Българското кардиологично дружество бе домакин на специализирана дискусия, посветена на превенцията на сърдечно-съдовите заболявания. Специален гост на събитието беше д-р Стефан Ахенбах - председател на Европейското дружество по кардиология. Това е най-голямата професионална лекарска общност, обединяваща над 100 хиляди специалисти от над 57 страни от Европа, Азия и Африка.

"Българският мъж има 8 пъти по-голям шанс да получи сърдечен удар спрямо мъжете, живеещи във Франция. И за много други сърдечно-съдови заболявания статистиката е сходна. Тези заболявания представляват сериозен проблем на общоевропейско ниво, но тук, в България населението е сред най-засегнатите на континента. В Европейския съюз всяка година умират 1,7 милиона души от сърдечно-съдови заболявания.  
Много хора и обществото като цяло смятат, че сърдечно-съдовите заболявания засягат хората в напреднала възраст. Но сърдечно-съдовите заболявания представляват също така опасност за по-младите хора - тези в активна възраст. Защото числата сочат, че при 20 % от смъртните случаи на хора под 65 години в ЕС са причинени именно от сърдечно-съдови проблеми.
60 милиона души в общността страдат от сърдечно-съдови заболявания и всяка година се откриват подобни проблеми при 13 милиона. И това е огромно предизвикателство.
Има още един проблем, който заслужава нашето внимание. Повечето, но не всички от сърдечните заболявания са предотвратими. Личните вредни навици са тези, които подлежат на промяна - пушенето, високото кръвно налягане или диабетните състояния - това са все рискови фактори, които могат да се поставят под контрол. Има и лични рискови фактори, като фамилната обремененост, за които пациентите не знаят.
Но има и още една група на рискови фактори. Това са обществени рискови фактори, които са извън контрола на отделната личност, но които влияят за разпространението на сърдечно-съдовите заболявания. Такъв обществен рисков фактор, например, е липсата на политики за ограничаване на тютюнопушенето. Същото важи и за замърсяването на въздуха.  Други подобни примери са ограничения достъп до качествена храна и липсата на стимули за физическа активност на населението.
Точно тези рискови фактори, които ни засягат като общества трябва да бъдат във фокуса на нашите усилия, за да ограничим разпространението на сърдечно-съдовите заболявания", каза д-р Стефан Ахенбах.
За преждевременната смъртност от сърдечни заболявания говори на събитието и проф. д-р Асен Гудев - председател на Българското кардиологично дружество.

"Преждевременната смъртност, тази преди 65 годишна възраст - там губим хора с висока производителност, не само смъртта, но и инвалидизацията на тези хора довеждат до намаляване на работната сила". 
Беше очертана нуждата от национален план за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Той предстои да бъде изработен и трябва да включва в себе си основните насоки от току-що изготвеният общо-европейски план.
"Така наречената обсерватория - среда, насърчаваща дигитализацията, но не само електронно здравно досие, а използването на изкуствен интелект, данъчната политика, етикетиране на храните, продукти, които да имат коректно етикетиране".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01