Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли напрежение в коалицията заради актуализацията на бюджета?

| обновено на 08.06.22 в 13:57
Андрей Гюров
Снимка: БГНЕС

Има напрежение в управляващата коалиция заради проекта за актуализация на бюджета, призна председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров:

"Очевидно има някакво напрежение, след като има напуснали министри".

В очакване на допълнителна информация от МС ръководството на ПП се събира на извънредно заседание, а след това - в 16 ч., ще направят изявление пред медиите. Той коментира информацията за претенции на министрите на ИТН за допълнителни средства за ръководените от тях системи: 

"Това, което виждам в медиите - заявки за допълнителни средства за Министерство на регионалното развитие, за увеличение на заплатите във Външно министерство, са неща, които са обсъждани така или иначе още при приемането на бюджета. Залегнали са и в нашето коалиционно споразумение и там съвсем ясно е казано, че увеличение на заплатите става след промяна на устройствени правилници, оптимизиране на състава и дейността на отделните министерства и мога да ви уверя, че в бюджета в сегашното му състояние има близо 300 милиона лева, които са предвидени за тези административни реформи".

Гюров заяви, че няма информация днес на заседанието на МС да е бил представен нов проект за актуализация на бюджета, в който разходите за пътно строителство и общини да са орязани:

"Това, което мога да кажа за регионалното развитие, е, че досега в предишните години, са разходвани средства от около милиард-милиард и 300 милиона. За тази година има предвидени над 3 милиарда, така че това е изключително сериозна сума, която е заделена точно за регионалното развитие".

Разчитаме на останалите коалиционни партньори - така Андрей Гюров коментира дали актуализацията на бюджета може да се превърне в непреодолим проблем за управляващата коалиция.

Депутатът от "Има такъв народ" и председател на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански коментира, че не знае за напрежение в коалицията. Той заяви, че напускането на тримата министри на ИТН на правителственото заседание по-рано днес, е тяхно решение, тъй като нито едно от исканията им не е било прието.

"От вчера до днес не сме се срещали коалиционно, за да разберем дали има напрежение. Не знам. Това напускане на нашите министри, ами след като нищо не им е одобрено, най-вероятно са счели така, това е тяхно право. В същото време за Външно министерство също имахме едно искане за командировките зад граница и за възнагражденията, тъй като там са едни от най-ниските спрямо другите ведомства. В същото време те са направили нов устройствен правилник, но чакаме така нареченото ефективно управление в правителството да оценява всички тези документи. Не знам дали има капацитета да ги оцени".

Каримански допълни, че ИТН е търпелив коалиционен партньор дотолкова, че да може да защити всичко, което е записано в коалиционното споразумение.

Дебатът по актуализацията на бюджета трябва да продължи в Народното събрание. За това настоя председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов. Той призова за задълбочена и аргументирана дискусия, към която не бива да се подхожда емоционално, за да не се превърне в препъникамък за управляващата коалиция:

"Актуализацията на бюджета, както и самото приемане на бюджета е централен политически момент и има възможност да се превърне в такъв препъникамък и затова казвам: нека да видим, в крайна сметка да влезе тук законопроекта и да почнем да го обсъждаме по същество. Продължаваме да смятаме, че с добри обноски и професионализъм може да се стигне много по-далеч, отколкото с емоции".

От БСП не виждат коалиционно напрежение заради актуализацията на бюджета. Председателят на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски заяви, че не знае защо тримата министри на ИТН са напуснали правителственото заседание и коментира, че това не е добър знак:

"Мисля, че напрежение няма. Когато се работи, има по-напрегнати отношения. Пак казвам. За мен това не е напрежение в коалицията. Това е въпрос на подход от различните партии за това да си прокарат техните предложения. Виждам, че бюджетът е внесен в Народното събрание. Предстои гледане в пленарна зала. Най-важното за всички нас, за всички вас, за всички българи е бюджетът да бъде приет в рамките на разчетените срокове до 24-27 юни".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05

Христо Христов: Дарик радио не се продава, изграждаме свръхмодерен студиен комплекс

Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията,  заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...

публикувано на 12.02.25 в 19:02