Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли закрит районният съд в Каварна?

Снимка: Pixabay

Темата за нуждата от реформиране на съдебната карта на България предизвика широка гама от емоции днес в Балчик. Поводът е пилотното предложение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за закриване на Районния съд в Каварна и сливането му с Районния съд в Балчик. 

Кметове на общини и населени места, адвокати, нотариуси, общински съветници, съдии, представител на бизнеса и неправителствени организации изпълниха залата на Народното читалище „Паисий Хилендарски“ в Балчик. Тяхната цел е с аргументирани доводи и реални примери от ежедневието си да се опитат да убедят членовете на съдийската колегия на ВСС, че закриване на съда в Каварна не трябва да има. 

В началото думата взе председателят на Съдийската колегия Даниела Марчева, която направи уточнението, че Висшият съдебен съвет все още не е предприел стъпки по промяна в съдебната карта и окончателно решение тепърва предстои да бъде взето. Сред мотивите за обединяването на двете съдилища тя посочи критиките на Европейската комисия по темата, неравномерната натовареност на съдиите в страната ни, ниската натовареност на съда, както и все по-увеличаващият се бюджет на Районния съд в Каварна, който за 2021 година е бил над 700 000 лв. 

Според Милена Бончева от Районния съд в Каварна обаче при демографската криза, в която е страната ни, подобни действия ще засилят тенденцията на обезлюдяване на определени региони, сред които и общините Шабла и Каварна. Същите притеснения изрази и кметът на община Каварна Елена Балтаджиева. 

Въпреки че Даниела Марчева от съдийската колегия призова изказванията да се опират на факти, а не на емоции, кметът на община Шабла Мариян Жечев не успя да прикрие искрената си тревога от евентуалното закриване на поредна институция в региона. 

Председателят на Районния съд в Каварна Веселина Узунова опроверга голяма част от публикуваните на страницата на Висшия съдебен съвет данни за управлявания от нея съд. Според нея съдиите в Каварна са най-натоварени след тези в Добрич, тя се противопостави и на посочените разстояния от най-отдалечените населени места в община Шабла до Балчик. 

В общественото осъждане онлайн участие взеха и част от народните представители от област Добрич, като Мая Димитрова изрази категоричното им становище срещу подобно предложение съдът в Каварна да преустанови дейността си. 

Това обществено обсъждане е първото, предстоят таква да се проведат и по отношение на промяна на окръжните съдилища в Ямбол, Стара Загора, Хасково и Габрово. Окончателно решение ще бъде взето след вземане под внимание и на всички становища, поставени по време на обществените обсъждания. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама мъже са намерени мъртви в столичния квартал "Илиянци"

Телата на двама мъже са намерени в късния следобед днес в малка рекичка в столичния квартал "Илиянци".  От СДВР потвърдиха и уточниха, че на място са изпратени екипи. В момента се извършва оглед.  Няма яснота дали става въпрос за насилствена смърт, или за инцидент. Образувано е досъдебно производство. Изясняват се подробностите. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31
Никола Янков

Никола Янков за митата на Тръмп: Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС

Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС.  Това коментира Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  Скот Бесънт: Тръмп ще участва лично в преговорите с търговските партньори за митата "Вашингтон пост": Мъск опитал да убеди Тръмп да..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
д-р Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на БАБХ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват борбата с разпространението на райски газ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна   комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид  и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..

публикувано на 08.04.25 в 18:14

Руската Дума ратифицира споразумението за стратегическо партньорство между Русия и Иран

Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...

публикувано на 08.04.25 в 17:44
Елвира Набиулина, управител на РЦБ

Набиулина: Основен риск за руската икономика е поевтиняването на петрола заради търговските войни

Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..

публикувано на 08.04.25 в 17:38

Росен Желязков: Еврозоната не е самоцел, а начин да се изсветли икономиката

"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков.  "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..

публикувано на 08.04.25 в 17:19

Инж. Румен Йовчев: Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили

Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева  годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..

публикувано на 08.04.25 в 17:19