Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В момента в България има 20-25 такива оръдия, земеделците могат да ги купуват с държавна субсидия от 50%

Фермери използват алтернативен способ за борба с градушките

Настояват съоръженията да бъдат включени в националната система за защита от градушки

Снимка: БГНЕС

Изпълнителната агенция "Борба с градушките" защитава с ракетни площадки едва 17 000 кв. км в силно градобитните райони в южната и централната част на страната. Още 30 млн. дка в Северна България се  защитават чрез самолетен способ. В останалите територии защита от градушки няма и земеделците трябва да се справят сами.

Едно от решенията идва с държавната помощ, чрез която много фермери са успели да се сдобият с оборудване и съоръжения за защита от слана и градушки.

Според председателя на Българската асоциация на малинопроизводителите Божидар Петков тези съоръжения трябва да бъдат включени в националната система за защита от градушките и с тяхна помощ да се покрият местата с "бели петна".

Устройствата на практика "изтръскват" облака и градоносните образувания падат преждевременно, във вид на суграшица или много ситен град, който не уврежда. Технологията е разработена преди няколко години, за страната ни е новост от 3 години.

В момента в България има 20-25 такива оръдия на различни места, поясни Божидар Петков.

"Земеделците могат да си ги купуват с държавна субсидия от 50%, защитният радиус на едно оръдие е 800 дка. Тази инсталация е изключително полезна и ефективна за скъпоструващи култури – ягоди, малини, зеленчуци. Тези съоръжения струват в рамките на 100-120 000 лв."

Петков посочи, че способът е основан върху звукова ударна вълна.

Земеделският министър Иван Иванов и премиерът Кирил Петков посетиха Садово, където градушка унищожи огромни масиви земеделски насаждения. Юни 2022 г. Снимка: БГНЕС

"Първите разработки са били направени за защита на летища, градски центрове – бизнес центрове с много стъкла и най-вече паркингите на заводите за производство на автомобили, където има складирани хиляди автомобили. Имало е случаи, когато една градушка поврежда хиляди автомобили още на паркинга на завода."

Преминаващите самолети се движат на доста голяма височина. Имало е обаче възпрепятстване при захождане за кацане или излитане, уточни още Божидар Петков.

"В такива случаи наличието на такива оръдия в опасните зони може да бъде единствено в полза."

Петков е на мнение, че Агенцията за борба с градушките трябва да има регистър и да знае къде се намират тези оръдия, както и какви "бели петна" покриват.

"Да стане една централизирана система."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06