Кметове на общини и населени места, адвокати, нотариуси, общински съветници, съдии, представител на бизнеса и неправителствени организации изпълниха залата на Народното читалище „Паисий Хилендарски“ в Балчик. Тяхната цел бе с аргументирани доводи и реални примери от ежедневието си да се опитат да убедят членовете на съдийската колегия на ВСС, че закриване на съда в Каварна не трябва да има.
Председателят на Съдийската колегия Даниела Марчева уточни, че окончателно решение тепърва предстои да бъде взето. Сред мотивите за обединяването на двете съдилища тя посочи критиките на Европейската комисия по темата, неравномерната натовареност на съдиите в страната ни, ниската натовареност на съда, както и все по-увеличаващият се бюджет на Районния съд в Каварна, който за 2021 година е бил над 700 000 лв.
Според Милена Бончева от Районния съд в Каварна обаче при демографската криза, в която е страната ни, подобни действия ще засилят тенденцията на обезлюдяване на определени региони, сред които и общините Шабла и Каварна. Същите притеснения изрази и кметът на община Каварна Елена Балтаджиева.
" Вливането към Районен съд – Балчик не е съобразено изобщо със социално-демографската и технологичната структура на двете общини. Отстоянието на най-отдалечените места в двете общини до Районен съд – Балчик е твърде голямо, а пътищата ни – без постоянни връзки с обществен транспорт."
Кметът на община Шабла Мариян Жечев не скри искрената си тревога от евентуалното закриване на поредна институция в региона.
"Ще ви кажа кое го няма – няма ги младите, които в момента учат право или в момента карат своето средно образование и мислят да учат право и да се реализират на територията на общините Шабла и Каварна. С един такъв акт няма да ги има никога. С един такъв акт лишаваме района от една гилдия. По този начин не помагаме на демографията, напротив – приключваме с този вид професия. МВР ще закрие полицейския участък в Шабла – приключваме с още една професия. Сигурно спешната помощ е следващата или пожарната безопасност. Може би общината. И така ще оправим демографията."
Председателят на Районния съд в Каварна Веселина Узунова опроверга голяма част от публикуваните на страницата на Висшия съдебен съвет данни за управлявания от нея съд. Според нея съдиите в Каварна са най-натоварени след тези в Добрич.
В общественото осъждане онлайн участие взеха и част от народните представители от област Добрич. Мая Димитрова от БСП изрази категоричното им общо становище срещу подобно предложение съдът в Каварна да преустанови дейността си.
Това обществено обсъждане е първото, предстоят така да се проведат и по отношение на промяна на окръжните съдилища в Ямбол, Стара Загора, Хасково и Габрово.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...