Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС между зависимостта от руските енергийни доставки и китайските суровини и технологии

Значително количество от материалите и технологиите за осъществяването на целите, заложени в европейската Зелена сделка, идват от Китай

Фотоколаж: Силвия Петрова

Двe от големите вятърни централи, открити в Европейския съюз в рамките на последните няколко месеца - една в Италия и една в Хърватия, са захранвани от турбини, произведени в Китай. Те са показателни за предизвикателствата, които стоят пред Европейския съюз в осигуряването на екосъобразна енергийна сигурност. Проектът в Италия беше завършен с помощта на китайска компания, тъй като европейският производител не успя да достави поръчаните турбини навреме. А вятърната централа в Хърватия е изградена с капитал и техника от държавен китайски промишлен гигант, осигуряващ освен това оръжия и оборудване за китайската народна освободителна армия. Въпреки че на дневен ред е зависимостта на Европа от руски газ и петрол, разчитането на Китай за енергийните технологии на бъдещето носи със себе си подобен проблем. Нис Грюнберг - водещ анализатор от базирания в Берлин институт за китайски изследвания "Мерикс" коментира:








"Съществува силна зависимост от конкретни суровини, нужни за зеления преход, например фотоволтаиците, много модели от които са китайски. Вероятно е възможно през следващите години да бъдат заменени от такива, които не са от Китай, но тук излиза на преден план въпросът с цената. Цената за не-китайски технологии обаче ще е твърде висока. Ще трябва да се увеличи производството в близост до Европа, вероятно на територията на континента и това ще струва много по-скъпо. А и ще е трудно за компаниите и световната верига за доставки да се реорганизират. Нещо такова не може да стане за месеци или години. Това е всъщност истинската зависимост - от глобалната система, а не че Китай е проблемът в бързата технологична револиция в енергийния сектор. Нагласата за сигурност в това отношение мисля, че няма да сработи в краткосрочен план. Като цяло, сме силно зависими от Китай, защото индустриите и икономиките ни са глобално интегрирани. Китай има много голям отпечатък не само в крайния продукт - например сглобения фотоволтаик, соларен панел или акумулатор, но и при производството на суровините, необходими за производството, и частите, които използваме впоследствие.

Какви мерки трябва да предприеме Брюксел предвид надмощието, което има Пекин над суровини, тяхната обработка и еко-технологиите?

"Първата стъпка трябва да е по-добро планиране на наистина важните материали и технологии. Какво трябва да имаме подсигурено в случай, че не можем да търгуваме с Китай? Трябва да имаме по-добро разбиране за това колко са важни суровините във веригата на стойността. Трябва ли да налагаме забрани на вноса на фотоволтаици от Китай? Не съм сигурен. Мисля, че вероятно е добре да имаме глобално интегрирани пазари и производства, защото в подобен мащаб някои неща могат да бъдат изработени на по-ниска цена на друго място без риск от двойна употреба или употреба на технологии във военната сфера. Така че през идните месеци трябва да свършим по-добра работа в очертаването на критично важните материали и технологии, които можем и които не можем да търгуваме с Китай."

Нис Грюнберг изтъква и въпроса с веригите за доставки, които са податливи на смущения:

"Не мисля, че има начин да се разформирова настоящата световна индустрия през следващите години. Тя е била изграждана с десетилетия и ако бъде разрушена, ефектът ще бъде огромен и всички ще бъдат засегнати негативно заради интегрираните инфраструктура и индустрии. Нова верига ще трябва да се изгражда с години и вероятно никога не би могла да се постигне в настоящия мащаб."

Анализаторът подкрепя тезата, че Китай се превърна в световен играч в широка гама от зелени технологии, необходими за зеления преход, към който се стреми Европейският съюз:

"Това е факт не само защото в Китай е по-евтино що се отнася до разходи за труд, отколкото би било тук, но и заради хората. Германия например няма необходимата работна ръка за следващите 20 години, за да произведе толкова неща, колкото биха могли да се произведат в Китай. Има няколко важни фактора, които правят много трудно дублирането на китайския промишлен капацитет. На теория някои страни имат такава възможност, например Индия, определено в работна сила. Но Китай е уникален в начина, по който установи индустрията и капацитета си във веригата за създаване на стойност и това е изключително трудно и дори невъзможно да се възпроизведе другаде."

Повече от 60 процента от запасите на литий и рафиниран кобалт, над 60 на сто от световното производство на аноди, катоди, разделители и електролити - всички от които част от акумулаторите, над 80 но сто от световния капацитет за производство на акумулатори, голямата част от производствената верига за фотоволтаици, повечето от произвеждания полисилиций и електронни компоненти - всичко това и още много е съсредоточено в Китай. 

"Разбира се, че можем да бъдем по-добри в това да не сме толкова зависими от определени страни, вносни технологии или ресурси, които се обработват другаде. По този въпрос Европейският съюз може да направи още много. С поглед напред трябва да се мисли кои са важните образователни и научни сфери, развойни дейности и технологии, които задължително трябва да бъдат овладяни за постигането на Зелената сделка, за справянето с промените в климата и овладяването на бъдещите пазари за зелени технологии. Нужни са повече инвестиции в образованието и в разработката на интелигентни подходи за преквалификацирането на работната ръка, за да могат например работниците в автоиндустрията да се реализират и в други индустрии. От съществено значение е инвестирането в образование, умения, които ще са нужни в бъдеще и технологични изследвания, важни, за да се осъществи зеления преход. Ако Брюксел реши да действа в тази посока, индикации за което виждаме, това ще отнеме време и ще струва скъпо. Ще е необходима и промяна в съществуващата корпоративна структура, при която големи корпорации произвеждат евтини стоки и разчитат на внос. Те ще трябва да изградят повече местни капацитети. А това ще доведе до по-ниски печалби. Има редица въпроси, които трябва да бъдат обсъдени преди да се случи каквато и да е чувствителна промяна."

Как би могъл Китай да се противостави на действия, които са в противовес на икономическия му интерес? След нахлуването на Русия в Украйна беше съобщено, че заради прекъснато електроснабдяване в мрежа от сателити е бил загубен дистанционен достъп и изключена поддръжката на 5800 вятърни турбини в Германия, с общ капацитет 11 гигавата. Освен това, недоволството на Пекин след като Литва изказа подкрепа за Тайван, е доказателство, че Китай не изключва възможността да използва икономическата си мощ за постигането на политически цели, и не е изключено това да се повтори и в бъдеще.

"Китай едва ли е заинтересуван от това, но не съм сигурен дали властите там биха могли да направят нещо, за да попречат на Европейския съюз да ограничи зависимостта си от Пекин. В известен смисъл желанието на Брюксел да обмисля това идва от самите управници в Китай. Политиката за нулев ковид например нанесе големи дългосрочни вреди на стабилността на чуждестранните корпорации в Китай. Как да се справим с една икономика, която ту се включва, ту се изключва с локдауни? Подобно поведение нанася големи щети. Нарастващата националистическа и протекционистка политика в определени сектори, нежеланието да се сложи край на субсидиите и преференциите спрямо местните компании - всички тези неща доведоха до преосмислянето в развитието на Европа и зависимостта й от Китай."

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов ще бъде удостоен с Голямата награда за литература на Софийския университет

Писателят Георги Господинов ще бъде удостоен с Голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски“, съобщиха от висшето училище. Това ще стане на тържествена церемония на 12 ноември.   Голямата награда за литература на Софийския университет е учредена през 1999 година и се присъжда веднъж на всеки две години като признание за..

публикувано на 05.11.24 в 19:34
Камала Харис

Харис призова американците да гласуват, Тръмп каза, че се чувства уверен

Кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп заяви, че е сигурен в победата си. Тръмп каза това, след като упражни правото си на глас във Флорида.  Той пристигна в избирателната секция в Палм Бийч със съпругата си Мелания Тръмп. Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент Изборите в САЩ през погледа на една българка..

публикувано на 05.11.24 в 19:30
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания след наводненията

Пострадалите от наводненията в източна Испания домакинства ще получат безвъзмездна помощ, а предприятията - кредити с държавни гаранции. Това предвижда планът за възстановяване, обявен днес от правителството на Педро Санчес. Държавата отделя повече от 10 милиарда евро. Испанското правителство отпуска 10,6 млрд. евро за възстановяването на..

публикувано на 05.11.24 в 19:09

Пореден протест с искане да се спре изборът на нов главен прокурор

Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор. Това е второто подобно мероприятие под наслов "Кой прегрупира главните прокурори", организирано от Инициативата "Правосъдие за всеки". Протест в София срещу предложението Сарафов да бъде избран за главен прокурор..

публикувано на 05.11.24 в 19:08
Президентът Румен Радев, който участва в тържественото отбелязване на Деня на металурга, коментира пред представителите на медиите актуалните политически теми - 5 ноември 2024 г.

Радев: Ако назначавах служебното правителство, сега нямаше да сме свидетели на подобна държавна немощ

Въпросът не е в оставките, а върху контрола на министрите в служебния кабинет – така президентът Румен Радев отговори на въпроса дали би поискал оставката на министъра на вътрешните работи Атанас Илков заради борбата с купения вот. Държавният глава каза, че ако той беше назначил служебния кабинет, за тези избори нямаше да сме свидетели "на възход..

публикувано на 05.11.24 в 18:40
Президентът на Украйна Володомир Зеленски и министърката на външните работи на Германия Аналена Бербок - Киев, 4 ноември 2024

Южнокорейски медии съобщават за убити севернокорейски войници в Русия

Нови жертви и ранени сред мирното население след руски бомбардировки над Украйна. През изминалата нощ и сутринта бяха ударени областните центрове Запорожие и Харков. Севернокорейски войници продължават да се трупат край руския град Курск - в близост до района, където от три месеца вече се сражават руски и укрански войски.   "Що се отнася до..

публикувано на 05.11.24 в 18:39

Уолстрийт стартира днешната търговия на положителна територия на фона на изборите за президент на САЩ

Уолстрийт отвори със съвсем леки повишения в деня на изборите. Промишленият Дау Джоунс се покачи с 40,9 пункта, или 0,10 на сто до 41835,49 пункта. По-широкообхватният Стандарт енд Пуърс 500 се покачи с 9,7 пункта или 0,17 на сто до 5722,43 пункта. Технологичният Насдак се покачи със 70,7 пункта или 0,39 на сто до 18 250,707 пункта. Анализаторите..

публикувано на 05.11.24 в 18:24