Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Жътва"-та от спокойствие и вдъхновение в българската мода

Снимка: FASHIONxNBU

1565 г. – това е времето, в което ни пренася първата колекция пролет/лято 2022 г. на първия университетски моден лейбъл FASHIONxNBU. Вдъхновена от картината на Питер Брьогел Стария "Жътва", създадена точно тогава, колекцията на преподаватели и студенти изследва нуждата от завръщане към спокойствието. Това разказаха в "Изотопия" доц. Кристина Савова, гл. ас. Стефания Темелкова и студентката Ралица Николова, която е сред първите храбри стажанти на модната марка.


"Създадохме лейбъла през есента със съдействието и финансовата подкрепа на Факултета за базово образование в НБУ и подкрепата на Фонд "Учебни програми" към същия факултет. През декември представихме лейбъла и първата модна колекция, която изработихме със студентите стажанти. Нарекохме я Momentum pacis", разказва Кристина. Споделя, че след най-тежките моменти на пандемията всички са имали нужда да се разделят с тревожността у себе си, за да творят спокойно. В "Жътва" на Брьогел дизайнерите открили както интересна цветова палитра, така и пресечна точка между пейзажа и всекидневния живот на хората. Това ги подтикнало да проучат тревогите на хората от онова време, запечатани в едни от най-добрите образци на Северния ренесанс, останали след Брьогел Стария.

Потърсили допирните точки между проблемите на миналото и настоящето като отправна точка за творчество.


А животът през 1565-а е поднесъл на европейците немалък проблем – т. нар. малък ледников период. "Счита се, че започва през 16. век и е до 19. век. Този период води до понижаване на температурите и предизвиква неплодородност на земята на целия континент. Можем да съпоставим това събитие с това, което се случва днес с Covid", обяснява Ралица, която – заедно с още три първокурснички, е в първите доброволчески редици на лейбъла. Помага в черната работа, съпътстваща всяко подобно начинание.

Според Стефания, която се е нагърбила с маркетинга на бранда, дизайнерите работят безкрайно хаотично за страничните наблюдатели, но и по много интересен начин: "Модното изследване включва много книги, ходене на изложби, ровене в интернет, обикаляне по стари магазини за платове". Само и само да излезем от душевния си ледников период.


Визуално спокойствието на топлите месеци и затоплянето на емоциите изглеждат като много щампи с детайли от картините на Брьогел, кожени детайли и бродерии. Всичко без принтовете е правено на ръка, а стремежът към нулев отпадък води и до геометрични кройки на дрехите, както и до много аксесоари, направени от остатъчни материали.

Така, обяснява Кристина, елият боклук от колекцията можеше да се събере в две шепи, което е нищо за боклука, който модното производство прави".


Устойчивата мода определено е на мода по света, а вече и у нас. "Течението започна преди няколко години и набира все повече скорост. Все повече брандове, различни, световноизвестни марки, малки и по-големи, работят в тази посока. Дизайнерите осмислиха проблема, който могат да създадат. Това е една от най-доходоносните индустрии, но и една от най-замърсяващите", разказва Стефания и допълва: "Всяка година "Грийнпийс" има изследване за замърсяването на водата в Азия. Там е най-сериозно замърсяването именно от модната индустрия и показателите са страшни."

Отвъд екологичната заплаха в немалко фабрики условията на работа са мизерни, работните часове – дълги, заплащането – малко. Често деца стават жертва на трудова експлоатация. Според Стефания обаче "бързата" мода отстъпва благодарение на настроенията и сред купувачи, и сред производители.


За да бъде по-зелена модата, има няколко простички стъпки, обобщава Стефания: да се търсят материали, които оставят по-малко отпадък, да се правят класически модели, които да бъдат част от гардероба ни по-дълго, да не се поддаваме на лицемерно устойчиви практики, които са по-скъпи и увреждат природата повече.

Иначе науката и модата работят ръка за ръка. Макар и недостъпни за българския пазар, вече има иновации като кожа от листата на ананас и коприна от паяк. За плата се извличат нишки от паяка, без това да го наранява, тъй като при класическото производство копринените буби се варят живи.

Колекцията на FASHIONxNBU е представена един път у нас. Всеки, който пожелае, може да направи запитване, за да си купи дреха или аксесоар. Шалове от колекцията се продават и в книжарницата галерия на университета в центъра на София.


На 18 юни обаче младите дизайнери тръгват по стъпките на своя ренесансов вдъхновител Брьогел и ще посетят италианската столица, пък и столица на модата, Рим. Благодарение на българския дизайнер Иван Донев, който работи в Рим, лейбълът ще бъде представен в Италия, казва Кристина. Освен че ще организират ревю, дизайнерите и студентите ще се срещнат със свои колеги, за да обменят опит и да попият от духа на италианската мода и изкуство, както и от местното модно обучение.

А обучаващите се тук вече работят над следващите две колекции. Творческият хаос е обзел всички.

За едната вдъхновител е първият дизайнер Чарлз Фредерик Уърт, който твори в края на 19. век. "Той променя цялата система на модата и превръща занаятчията шивач в дизайнер, в човек, който се подписва, слага етикет на дрехите. Студентката, главен дизайнер на тази колекция – Биляна Михайлова, се вдъхнови от неговото творчество, от неговите емблематични години и от ключовите елементи в модата през 19. век. От висшата мода, която той създава, от формите, силуетите, романтизма", обяснява Кристина. В колекцията има много природни елементи, които ще са част от следващите няколко сезона, уверяват дизайнерите.


Кучето Лайка е вдъхновител на колекцията есен/зима 2022-2023 г. Нейн дизайнер е Павлина Павлова. Тя интерпретира в дрехите, които измисля, и експериментите с животни, правени през 50-те години на миналия век. Разработва собствен текстилен принт с кучето, който ще видим на модния подиум през септември или октомври. Преподавателите насърчават студентите да работят в тази посока – да създават свои авторски текстили, защото носят индивидуалност. От нея ще зависи и развитието на лейбъла, потвърждава Стефания и припомня мотото на НБУ: "Да не се боим от разнообразието."

А всички, изкушени от модата, са поканени да видят колекцията заедно с домашните си любимци. Може дори да намерят новата си любима дреха: "Има невероятно усещане, когато клиент оцени труда, вложен в една дреха, защото в нея има много, много труд. Тя не се създава от само себе си, а на базата на дълбоко проучване, вдъхновение, изгражда се с много любов, с много старание и е невероятно усещането, когато клиент я вземе и поиска да я носи", категорична е Кристина, чието първо дизайнерско участие в модно дефиле е още през 1995 г.

Повече за FASHIONxNBU, както и какви щяха да бъдат гостенките ни, ако бяха дрехи, чуйте в звуковия файл.

Снимки: FASHIONxNBU, Иван Нотев 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37